Houby: Plísňové infekce (mykózy)

Houby se dokážou přizpůsobit podmínkám prostředí. Obvykle však dávají přednost určitému prostředí. Obzvláště se jim líbí vlhké, teplé a tmavé. Zejména v Evropě obvykle nespustí infekci, dokud u hostitele nedojde k předchozímu poškození, nemoci nebo imunitní nedostatečnosti. Toto se technicky označuje jako „fakultativně patogenní“.

V jiných zeměpisných šířkách, jako je Afrika nebo Jižní Amerika, se však také nacházejí agresivní druhy hub, jako jsou histoplazmy, které způsobují onemocnění dokonce iu zdravých jedinců („obligátně patogenní“).

Lokální mykózy a systémové mykózy

Zhruba lze rozlišit dvě formy plísňových infekcí: Za prvé, povrchnější lokální mykóza kůže a sliznice a za druhé, systémová mykóza, tj. napadení vnitřních orgánů:

  1. Místní mykózy: nejčastějším zástupcem je atletova noha a houba na nehty (způsobené hlavně dermatofyty). Přenáší se z člověka na člověka, obvykle spórami v malém kůže vločky, které všichni vylučují. Proto se obzvláště často nakazíte tam, kde chodíte bosí a kde je klima příjemné pro houby, tzn plavání bazény, sauny a (hotelové) sprchy. Zvláště ohroženi jsou lidé s předem poškozenými kůže nebo imunitní nedostatečnost.
  2. Systémové mykózy: Systémové mykózy jsou vyvolávány kvasinkami nebo plísněmi a často postihují gastrointestinální trakt, plíce nebo dokonce mozek.

Nejběžnější typy systémových mykóz

Nejběžnější v Evropě jsou:

  • Candida albicans: Asi u poloviny populace lze tyto kvasinky detekovat v gastrointestinálním traktu. Pokud je obrana oslabená, mohou se šířit a způsobovat nepohodlí. Klinický obraz je také známý jako drozd. Mezi ohrožené osoby patří například diabetici, pacienti s onemocněním střev nebo lidé, kteří musí užívat určité léky (některé antibiotika, kortizon). V zamořených oblastech se objeví bílé povlaky - například v ústa a hrdlo, v jícnu, v pochvě nebo - u kojenců - v oblasti plenek.
  • Aspergillus („houba paprskovitá“) tvoří toxiny v plesnivých potravinách (aflatoxiny), spouští například AIDS závažné klinické obrazy pacientů. K onemocnění dochází také častěji po kostní dřeň a transplantace orgánů nebo v leukémie. Existuje riziko plísní sepse, takže zaplavení celého organismu patogeny přítomnými v krev.
  • Cryptococcus neoformans je velmi rozšířený, zejména u ptačího trusu a zeminy, je vdechován spolu s prachem a může se šířit po celém těle, zejména v mozek, u těžce nemocných.