Hormony štítné žlázy | Hormony

Hormony štítné žlázy

Projekt štítná žláza má za úkol produkovat hormonů z různých aminokyselin (stavební kameny bílkovin) a stopového prvku jód. Mají různé účinky na tělo a jsou obzvláště nezbytné pro normální průběh růstu, vývoje a metabolismu. Štítná žláza hormonů mají vliv na téměř všechny buňky těla a zajišťují například zvýšení srdce síla, normální kostní metabolismus pro stabilní kostru a dostatečná produkce tepla k udržení tělesné teploty.

U dětí štítná žláza hormonů jsou zvláště důležité, protože jsou potřebné pro rozvoj EU nervový systém a růst těla. Pokud se dítě narodí bez štítná žláza a není s ním zacházeno hormony štítné žlázyVýsledkem bude vážné a nezvratné mentální a fyzické postižení a hluchota. Ze dvou hormonálních forem produkovaných štítná žláza, T3 (trijodtyronin) je nejúčinnější.

Vyrábí se z druhého a hlavně produkovaného hormonu štítné žlázy T4 (tetrajodtyronin nebo také tyroxin) odštěpením jód atom. Tuto konverzi provádí enzymy které tělo produkuje v tkáních, kde hormony štítné žlázy Vysoká koncentrace enzymu tak zajišťuje přeměnu méně účinného T4 na aktivnější formu T3. Tetraiodothyronin (T4), který se obvykle označuje jako tyroxin, je nejvíce produkovaná hormonální forma štítné žlázy.

Je velmi stabilní a lze jej proto snadno přepravovat krev. Je však mnohem méně účinný než T3 (tetrajodtyronin). Na to se převede odštěpením jód atom přes speciální enzymy.

If hormony štítné žlázy musí být vyměněny, například kvůli hypofunkci, tyroxin Obvykle se podávají přípravky T4 nebo TXNUMX, protože se v přípravku nerozkládají tak rychle krev a lze je aktivovat podle potřeb jednotlivých tkání. Thyroxin může také působit přímo na buňky, stejně jako ostatní hormony štítné žlázy (T3). Účinek je však podstatně menší.

Kalcitonin je produkován buňkami štítné žlázy (tzv. C-buňky), ale nejde o hormon štítné žlázy ve skutečném smyslu slova. Liší se od hormonů štítné žlázy svou funkcí. Na rozdíl od T3 a T4 s jejich rozmanitými účinky na všechny možné tělesné funkce, Kalcitonin je odpovědný pouze za vápník metabolismus.

Uvolňuje se na vysoké úrovni vápník úrovně a zajišťuje jejich snížení. Hormon toho dosahuje například inhibicí aktivity uvolňovaných buněk vápník rozpadem kostní látky. V ledvinách Kalcitonin také zajišťuje zvýšené vylučování vápníku.

Ve střevě inhibuje vstřebávání stopového prvku z potravy do krev. Kalcitonin má antagonistu s opačnými funkcemi, které vedou ke zvýšení hladiny vápníku. Jedná se o paratyroidní hormon produkovaný příštítnými tělísky.

Dohromady s vitamin D, dva hormony regulují hladinu vápníku. Konstantní hladina vápníku je velmi důležitá pro mnoho tělesných funkcí, jako je svalová aktivita. Kalcitonin hraje ve velmi zvláštních případech další roli v diagnostice onemocnění štítné žlázy. V určité formě štítné žlázy rakovina, hladina kalcitoninu je extrémně zvýšená a hormon může sloužit jako a nádorový marker. Pokud je štítná žláza pacienta se štítnou žlázou rakovina byl odstraněn chirurgicky a následné vyšetření odhalilo značně zvýšené hladiny kalcitoninu, což je známkou toho, že v těle stále zůstávají rakovinné buňky.