Multiresistance: Nebezpečí od Killer Germs?

Multi-odolný choroboplodné zárodky nejsou bez ochrany agresivnější než jejich příbuzní a způsobují stejné nemoci. To, co je činí nebezpečnými, je, že je velmi těžké se jich zbavit. To platí tím spíše, že často infikují hospitalizované pacienty, z nichž mnozí také trpí imunitní nedostatečností.

Které bakterie jsou odolné vůči více lékům?

Zatím jiné choroboplodné zárodky jsou relevantní po celém světě. Pokud například ve střední a východní Evropě existují pneumokoky, které jsou vůči nim rezistentní penicilin a způsobit vážné pneumonie, tyto infekce lze v Německu stále dobře léčit.

Například v Německu jsou následující patogeny považovány za problematické:

  • Někteří stafylokoky, které způsobují sepse a pneumonie.
  • Enterokoky podílející se na infekcích ledvin, žlučových cest a peritonitidě
  • Některé patogeny, které mohou být relevantní při nemocničních infekcích plic, břicha nebo ledvin

Bakterie MRSA

MRSA bakterie často hrají roli na klinice. Tyto „rezistentní na methicilin Staphylococcus aureus kmeny “jsou rezistentním typem Staphylococcus aureus, běžným kolonizátorem nos, hrdlo a střeva.

Stává se problémovým zárodkem, protože je necitlivý na methicilin (a penicilin derivát) a mnoha dalším antibiotika, což ztěžuje léčbu například při infekcích ran. Pro zdravé lidi s normální obranyschopností těla MRSA bakterie nejsou nakažlivé.

Vankomycinrezistentní enterokoky (VRE) hrály v posledních letech také stále větší roli v nemocničních infekcích.

Kontrola bakterií - naděje na vyléčení?

Jedna věc je docela jistá: s každou novou drogou bakterie přijde s novými obrannými mechanismy. Vývoj však lze alespoň kontrolovat.

Lékaři, mikrobiologové a hygienici celosvětově uznávají následující opatření, která zajišťují, že antibiotika budou i po deseti letech nadále moci využívat své příznivé účinky:

  • Přísná hygiena opatření zejména na klinikách, pečovatelských domech a domovech pro seniory.
  • Omezené a cílené recepty na antibiotika, odpovědné zacházení s pacienty s předepsaným drogy.
  • Omezení antibiotikanapříklad v chovu zvířat.

Měď proti choroboplodným zárodkům?

Kromě toho existují vždy zajímavé objevy, které ukazují další způsoby boje proti infekcím.

Ukázalo se například, že měď zabíjí choroboplodné zárodky a může tak účinně zastavit šíření i multirezistentních bakterií. Hamburská klinika nechala instalovat dveřní kliky, dveřní desky a spínače světla měď na dvou odděleních po dobu několika měsíců - počet choroboplodných zárodků na nich byl o více než třetinu nižší než na obvyklých nerezových armaturách.