Dítě / dítě | Cvičení Léčba tlapky

Dítě / dítě

Pokud se dítě narodí s tlapka, léčba musí začít okamžitě v prvních dnech po narození. Zaprvé to znamená, že kojenec tlapka je nejprve jemně ošetřen, aby se natáhl a uvolnil zkrácené, napnuté vazy, svaly a šlachy na vnitřní straně chodidla, chodidle, zadní části chodidla a lýtku. Pak tlapka se léčí tzv. Ponsetiho metodou. Za tímto účelem je holeň uvedena do polohy, která je co nejvíce korigována a fixována pomocí omítka házet od prstů do rozkroku.

Tento omítka se zpočátku mění denně, později v týdenních intervalech. Korekce tlapky se krok za krokem zvyšuje. Procedura zní bolestivě, ale není to pro kojence chrupavka a kostní tkáň je stále velmi flexibilní. Cílem této léčby je přivést nesprávně umístěné kosti a klouby do správné polohy. Pouze tak může být funkčně dobrý a bolest-volná noha se vyvíjí.

kolejnice

Poté, co je holeň zcela opravena - buď omítka léčba samotná nebo s další Achillova šlacha prodloužení - v terapii pokračují speciálně vyrobené dlahy. Kojenec je v tuto dobu obvykle 3 měsíce starý. Dlahy jsou nezbytné, protože hůlka se často opakuje bez nepřetržitého ošetření.

Dlahy proto slouží jako rekurentní profylaxe a jsou úspěšné v 90% případů. Skládají se ze dvou botníkovitých držáků, které jsou spojeny kovovou dlahou. Pokud je ovlivněna pouze jedna noha, zdravé chodidlo je připojeno k dlaze v úhlu 40 ° únos (= šíření) a vnější rotace.

To odpovídá normální zdravé poloze nohou. Půlka je naproti tomu unášena asi o 70 ° a otáčí se směrem ven. Dlahu je nutné nosit nepřetržitě po dobu prvních 3 měsíců a lze ji odstranit pouze pro osobní hygienu a fyzioterapii.

Poté je nutné dlahu nosit, dokud dítě není ve věku 4 let, zatímco dítě ještě spí, pokud možno 12-14 hodin denně. Děti potřebují několik dní, než si na dlahu zvyknou, ale pak jim bude dobře noha mobilita a později nebudou mít žádná omezení při sezení nebo chůzi. I když dítě zpočátku pláče nebo nechce spát, nesmí se dlaha odstranit. Jinak je riziko relapsu velmi vysoké!