Cvičení po prasknutí rotátorové manžety - OP | Fyzioterapie pro prasknutí manžety rotátoru

Cvičení po prasknutí rotátorové manžety - OP

Při následném fyzioterapeutickém ošetření je třeba najít kompromis: na jedné straně musí být šev dostatečně imobilizován, na druhé straně by neměla dojít k atrofii svalů (svalová atrofie) nebo by se mělo vyvinout ztuhlé rameno. Nejběžnější strategií je ušetřit rameno po dobu prvních 10 dnů. Rameno je navíc znehybněno na únos polštář v úhlu 45 stupňů po dobu prvních 4–6 týdnů.

Souběžně s tím fyzioterapeut zahajuje pasivní mobilizační cvičení. Zlepšují klouzavost šlachy, zvyšují pevnost v tahu a vedou k lepší výživě tkání. Ve druhém kroku začínají aktivní cviky, jako jsou kyvadlové pohyby nebo klouzavé cviky na stole.

Pak únos (únos), elevace (zvedání paže) a rotace (otáčení) se cvičí bez odporu nebo namáhání. Cvičení pro zvýšení síly, např. S ​​lehkými váhami nebo Thera bandem, začínají až od 8. do 10. týdne. Cílem je stabilizovat lopatka, vystředit hlava of pažní kost v ramenní kloub a obnovit sílu a mobilitu celého svalstva ramen. Dobře se hodí stabilizační cviky, jako je čtyřnohý stojan nebo podpora stěny. Pokud jsou možné finální každodenní pohyby, lze od 4.-9. Měsíce posilovat specifické cviky pro sport. Více informací naleznete v článcích:

  • Ruptura manžety rotátoru - cvičení napodobující
  • MTT po prasknutí manžety rotátoru - OP

Shrnutí

Procesy opotřebení, přetížení nebo nehody mohou mít za následek a otočná manžeta prasknutí. Postižení trpí těžkou formou bolest a omezený pohyb ramen. Fyzioterapeutická cvičení nemusí léčit roztržená šlacha, ale mohou pomoci snížit bolest a zlepšit mobilitu.

Není-li cíle dosaženo nebo se jedná o novou prasknutí způsobenou nehodou, je nutný chirurgický zákrok. K opětovnému připojení se používají různé chirurgické techniky roztržená šlacha Až na kost. Poté je nutná následná fyzioterapeutická léčba.