Merkaptamin

Produkty

Merkaptamin byl v mnoha zemích v roce 2019 schválen ve formě tvrdé kapsle (Procysbi). Aktivní složka je také známá jako cysteamin nebo cysteaminy. V roce 2020 oční kapky byly schváleny pro léčbu cystin usazeniny v rohovce (Cystadrops). Tento článek odkazuje na kapsle.

Struktura a vlastnosti

Merkaptamin (C.2H7NS, Mr = 77.15 g / mol) je aminothiol přítomný v léčivu jako merkaptamin tartrát nebo merkaptamin hydrochlorid. Merkaptamin je produkt degradace síra-obsahující aminokyselinu cystein.

Účinky

Merkaptamin (ATC A16AA04) snižuje akumulaci cystin v určitých buňkách (např. leukocyty, svaly a játra buněk) a zpomaluje vývoj selhání ledvin. Transportuje se do lysozomů a vede k degradaci cystin na cystein a cystein-merkaptamin disulfid, které jsou odstraněny z lysosomů. Poločas je přibližně 4 hodiny.

Indikace

K léčbě prokázané nefropatické cystinózy. Toto je lysozomální střádavé onemocnění způsobené mutací v cystinovém transportéru. To vede k akumulaci cystinu v lysozomech.

Dávkování

Podle SmPC. Kapsle se obvykle užívají ráno a večer (každých 12 hodin). Měli byste dodržovat přesné informace o užívání s jídlem v odborných a pacientských informacích!

Kontraindikace

  • Přecitlivělost
  • Přecitlivělost na penicilamin
  • Laktace

Všechny podrobnosti o opatřeních a interakcí najdete na štítku s drogami.

Nepříznivé účinky

Nejběžnější možné nepříznivé účinky patří nedostatek chuti k jídlu, zvracení, nevolnost, průjem, slabost a horečka.