Houby: Otrava houbami (mycetismus)

Otrava houbami je obvykle způsobena složkami hub (mykotoxiny), které jsou přijímány při konzumaci údajně jedlých hub. Skutečný počet těchto případů je však mnohem nižší, než by naznačovala úroveň povědomí o otravě houbami. Důsledky však mohou být vážné, zejména vést k játra selhání a dokonce i smrt.

Opatrnost u padlého ovoce

V Evropě je známo asi 150 druhů hub jako jedovatých, i když existuje pravděpodobně ještě několik dalších hub, které lze také klasifikovat jako jedovaté. Vědci objevili v posledních letech řadu dalších toxinů produkovaných houbami. Produkuje například jinak neškodný zástupce ethanol, tj alkohol, se všemi známými vedlejšími účinky. Pokud je šťáva extrahována z plesnivého padlého ovoce, mohou se objevit patogenní látky (například patulin).

Houby v plesnivém jídle

Plesnivé potraviny, například plesnivé chléb může způsobit vážné játra poškodit a propagovat rakovina - viníkem je plísňový toxin aflatoxin. Vědci také objevili houbové látky - ne viditelně zkažené - káva, müsli, maso a další potraviny (například ochratoxin, deoxynivalenol), které mohou pravděpodobně poškodit orgány, způsobit rakovina a vyvolat alergické reakce. Stále však není jasné, jak vysoké nebezpečí ve skutečnosti je.