Lepení kotníku

Projekt kotník kloub je při mnoha sportech enormně zatěžován a poraněn nebo natržen šlachy může způsobit nestabilitu a bolest. Ale také jednoduché kroucení může způsobit bolest v kotník kloub, což může negativně ovlivnit mobilitu a odolnost kloubu v každodenním životě a tréninku. Pásky se používají zejména na poranění svalů a vazů a bolesti kloubů stejně jako pro prevenci. Rozlišují se nepružné pásky, které jsou obvykle bílé a mohou silněji stabilizovat kloub, a elastické kineziotapy v jasných barvách, které nabízejí pouze lehkou podporu a méně omezují pohyblivost kloubu.

Leukotape pro zranění kotníku

Leukotape se klasicky skládá z nepružné bavlněné tkaniny a je velmi pevná v tahu. Lepí velmi pevně a obvykle se snadno trhá podélně i příčně. Leukotape lze použít na nepružné obvazy na kotník kloub, pokud je cílem částečně znehybnit nebo stabilizovat kloub.

To lze použít například po poranění vazů, svalů nebo šlachy, ale také k prevenci takových zranění. Zejména ve sportech, které zahrnují vysoký stupeň stresu kloubů, jako je např tenis, házená nebo fotbal, lepení kotníku pomocí Leucotape před hrou nebo soutěží může být užitečné, aby se kloubu dodala větší stabilita a zabránilo se zranění. Je důležité, aby otok kloubu nebyl nikdy přelepen nebo aby páskový obvaz se použije, pokud je zranění nejasné. Jelikož leukotape není pružný a v případě otoku neustupuje, může jinak vést k problémům s oběhem, poruchám cirkulace a v nejhorším případě k trombóza. Další nevýhodou je, že imobilizace leukotape může z dlouhodobého hlediska vést k degradaci stabilizačních svalů, a proto by páska neměla být používána trvale.

Kinesiotape - kdy se používá?

Kinesiotape, na rozdíl od Leukotape, je pružný a lze jej natáhnout jak podélně, tak příčně. Od té doby Kinesiotape je roztažitelný, nelze jej použít k znehybnění kloubu. Tento účinek může být žádoucí, aby se zachovala zbytková aktivita svalů stabilizujících kloub a aby se příliš neomezovala volnost pohybu kloubu.

Pro bolest není způsobeno a roztržená šlacha nebo vaz, může být rozumnější neimobilizovat kloub úplně. Nicméně, KinesiotapeDíky roztažnosti je méně spolehlivé, aby se zabránilo vybočení nebo zkroucení kloubu, protože nabízí menší stabilitu.

  • Obvykle se aplikuje pod napětím ve směru svalů nebo vazů, které mají být podepřeny nebo zmírněny.

    Cvičení trakce může mít také vliv na polohu kloubu a na svalové napětí. Drážky na lepicí straně kinesiotape mají také mít pozitivní účinek na napětí kůže a svalů.

  • Kinesiotape se používá hlavně na svaly a bolesti kloubů, Je pružný a lze jej proto nosit několik dní. Kromě mírně stabilizujícího účinku se říká, že Kinesiotape stimuluje svalový metabolismus a lymfy odvodnění, čímž se snižuje bolest. Nabízí lehkou oporu kloubu, aniž by jej úplně znehybnil, a lze jej tedy bez váhání použít. Poskytuje však také menší stabilitu a nezabrání zranění.