Uretritida (zánět uretry): Příznaky

Uretritida ne vždy způsobuje příznaky, ale existují některé typické příznaky. Může být diagnostikována několika způsoby, například pomocí tamponu nebo testu moči. Naučte se, jak rozpoznat uretritida zde.

Jaké jsou příznaky uretritidy?

Muž je močová trubice je dlouhý asi 25 až 30 centimetrů, zatímco ženský je dlouhý pouze tři až čtyři centimetry. Není tedy divu, že zánět z močová trubice se vyskytuje častěji u mužů a obvykle způsobuje větší nepohodlí, zatímco u žen choroboplodné zárodky častěji cestovat přímo do měchýř a je pravděpodobnější, že tam způsobí zánět (cystitida).

Uretritida může způsobit různé příznaky u mužů a žen a není vždy snadné jej rozpoznat.

Známky uretritidy

Příznaky se liší v závislosti na patogenu, jeho formě a pohlaví. Odhaduje se, že ve čtvrtině případů (zejména u žen) se nevyskytují žádné nebo sotva znatelné příznaky, a proto choroboplodné zárodky jsou často předávány bez povšimnutí. Kromě obvyklých příznaků však nižší bolest břicha může nastat.

Typickým příznakem zánět je výtok, který má tendenci být v akutní formě hnisavý a v chronické formě bělavý. Další příznaky uretritidy jsou:

  • Nepohodlné, hořící nebo bolestivé močení.
  • Časté nutkání močit
  • Svědění nebo pálení v močové trubici
  • Možná krev v moči
  • Možná zarudnutí výtoku z močové trubice

Zřídka, horečka a také se vyskytují obecné příznaky. U senilní uretritidy může být také slabost močového měchýře (únik moči) a svědění v pochvě; výtok však chybí.

Uretritida: jak je stanovena diagnóza?

Nejprve se lékař - například rodinný lékař nebo urolog - zeptá na přesné příznaky a anamnézu, zejména na nemoci, vyšetření a léčbu močového systému.

Během vyšetření, který často odhalí zarudlý otvor močové trubice, je odebrán tampon z močová trubice pomocí malé drátěné smyčky. Tato sekrece se zkoumá pod mikroskopem a v případě potřeby se inkubuje na kultivačním médiu, aby se detekovaly patogeny.

Moč se také vyšetřuje na známky zánět a choroboplodné zárodky. Další testy (například krev test, urogram, cystoskopie) závisí na nálezu a podezření na diagnózu.