Vitamin A: Posouzení bezpečnosti

Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) byl naposledy hodnocen vitamíny a minerály pro bezpečnost v roce 2006 a stanovil takzvanou tolerovatelnou horní úroveň příjmu (UL) pro každou mikroživinu, pokud byly k dispozici dostatečné údaje. Tato UL odráží maximální bezpečnou hladinu mikroživiny, kterou nezpůsobí nepříznivé účinky při celodenním užívání ze všech zdrojů.

Maximální bezpečný denní příjem pro vitamin je 3 mg (= 3,000 3,000 ug). XNUMX XNUMX µg vitamin odpovídá 10,000 XNUMX IU (mezinárodní jednotky). Maximální bezpečná denní částka pro vitamin je téměř čtyřnásobek doporučeného denního příjmu EU (referenční hodnota živin, NRV).

Tato hodnota platí pro ženy v plodném věku, těhotné ženy, kojící ženy a muže. EFSA stanovil tuto hodnotu s ohledem na bezpečnost nenarozeného dítěte pro ženy v plodném věku, aby chránil nenarozený život před teratogenními účinky (účinky, které mohou způsobit malformace embryo).

UL se nevztahuje na ženy po menopauze. Doporučuje se omezit příjem vitaminu A na 1.5 mg denně kvůli zvýšenému riziku osteoporóza (úbytek kostní hmoty) a zlomeniny (zlomené kosti).

Více než 95% denního příjmu vitaminu A v populaci je pod maximem 3 mg retinolu. Požitý provitamin A (např beta-karoten) se v těle převádí na vitamin A pouze v případě nedostatku.

Ve studiích byla korelace mezi vysokým příjmem vitaminu A a játra cirhóza (konečná fáze chronického onemocnění jater) byla pozorována pouze nad množstvím 7.5 mg vitaminu A denně po dobu 6 let.

U těhotných žen platí z preventivních důvodů pro nenarozené dítě následující:

Těhotné ženy mají zvýšenou potřebu vitaminu A. Z důvodu velkého významu vitaminu pro plíce vývoj a dospívání, je třeba věnovat pozornost dostatečnému přísunu, zejména ve 2. a 3. trimestru (třetí trimestr).

Citlivá fáze pro embryo existuje pouze v prvních dvou měsících. Během této doby může nenarozené dítě reagovat na neobvykle nadměrné množství vitaminu A. Avšak při obvyklém příjmu vitaminu A v normálním strava, těhotné ženy zdaleka nejsou nadměrné množství, které by mohlo mít negativní vliv na nenarozené dítě. Takového množství nelze dosáhnout konzumací jídla a řádně dávkovanými přípravky životně důležitých látek.

Pouze spotřeba játra a výrobky obsahující játra zaujímají zvláštní postavení a se svými nekontrolovatelně vysokými hladinami vitaminu A leží v rozmezí, které může mít negativní vliv na vývoj nenarozeného dítěte. Těhotné ženy by se proto měly vyvarovat jídla játra během prvního trimestru (třetího trimestru). Jiné potraviny obsahující vitamin A nepředstavují zvýšené riziko pro nenarozené dítě. Provitaminy vitaminu A (např beta-karoten) jsou dobrou alternativou, protože se mohou kontrolovaně vstřebávat a podle potřeby převádět na vitamin A. Předávkování vitamínem A není možné.