Cíl hry | Tenis

Cíl hry

Cílem tenis je hrát míč přes síť do hřiště soupeře takovým způsobem, že soupeř již nemůže dosáhnout míče nebo je nucen udělat chybu. The tenis míč musí být zahrán, jakmile se objeví maximálně jednou, správně do obecného pole. Hraniční čáry jsou součástí hracího pole, takže míč, který se dotkne čáry co nejblíže, je stále ve hře.

Míč se hraje takzvaným podáním do prostoru podání soupeře. Každý hráč má dva pokusy. Pokud se druhé podání nepodaří zasáhnout kurt podle pravidel (dvojitá chyba), je to považováno za chybu a soupeři je udělen jeden bod. Pokud se míč při podání dotkne okraje sítě a poté vstoupí do prostoru podání podle pravidel, podání se opakuje. Vítězem se stává hráč, který jako první vyhraje požadovaný počet sad.

Metoda počítání

Trochu netradiční způsob počítání bodů tenis je založen na dvou nezávislých teoriích. Pravděpodobný původ je založen na sázkách ve 14. století. V té době lidé vsadili 15 deniérů na sadu, což se zase skládalo ze 4 her.

45 bylo změněno na 40 pro usnadnění výslovnosti. Druhá teorie odkazuje na původní čtyři řádky běh paralelně se sítí. Poté, co každý získaný bod získal hráče o jednu řadu vpřed.

Čáry byly umístěny v 15 a 10 palcových intervalech. Celá tenisová hra se nazývá zápas, který se skládá ze sad a zápasů. (V tenisu je to pro neznalce často zavádějící, protože vyhraný zápas se nerovná vítězství).

Ten, kdo vyhrál dvě sady jako první, je vítězem. Sada vyhraje, když hráč: Ve hře je počet 0, 15, 30, 40. Hra je vyhrána, když hráč může získat další bod po dosažení 40 bodů.

Je-li skóre 40:40 (dvojka), musí být hra vyhrána s dvoubodovým odstupem. Pokud server získá bod při prvním podání, je dorovnána „Advantage Up“ a pokud hráč vracející bod získá bod , je to „Výhoda zpět“. První hráč, který je v počtu spuštěn jako první, začíná podáním z pravé strany (0: 0). Když je bod vybojován (15: 0), podává se z levé strany ... Vyhráný nerozhodný výsledek se počítá jako jediný vyhraný zápas (od 6: 6 do 7: 6 nebo 6: 7), ale za stavu 6: 6 je to rozhodující pro sadu.

Začíná to na 0: 0 a každý získaný bod se nepočítá jako ve hře 15, ale pouze 1. Hráč, který jako první dosáhne 7 bodů s mezerou alespoň 2 body, vyhrává set. Možné výsledky (7: 0,… 7: 5.

8: 6, 9: 7.). Vzhledem k tomu, že v tenise má podávající hráč výhodu, hráč 1 podává pouze jednu rally, poté střídavě dvakrát. Na začátku nerozhodného výsledku má právo na podání hráč, který v předchozí hře prohrál.

Po 6 odehraných bodech (např. 5: 1, 4: 2.) Dojde ke změně stran bez přestávky. Při každém nerovném skóre v setu se strana změní s přestávkou.

V (1: 0) se v každé sadě provede změna bez přestávky. Hráč má míč, když může vyhrát hru s dalším bodem. Setový míč je dán hráči, který vyhraje set s dalším bodem, a pokud hráč může vyhrát celý zápas s následující rally, nazývá se to match ball.

Pokud má hráč příležitost vyhrát zápas s následující rally, nazývá se to bod zlomu. Pokud se mu to podaří, nazývá se to přestávka.

• Vyhrálo 6 her a soupeř vyhrál maximálně 4 hry.

(6:0, 6:1, 6:2, 6:3, 6:4)

• Za stavu 5: 5 je hra prodloužena na 7. (7: 5)
  • Za stavu 6: 6 rozhoduje nerozhodný výsledek. (7: 6)

patří k základním úderům v tenise:

• Forhend
  • backhand
  • příplatek
  • Salva
  • máslovou kouli

Tenisový kurt je rozdělen sítí na dva obdélníky stejné velikosti.

Délka kurtu je 78 stop (23.77 m) od jedné základní linie k druhé. Šířka pro dvojitý kurt je 36 stop (10.97 m) a 27 stop (8.23 m) pro jediný kurt. Nárazové čáry (hovorově nazývané tee lines) probíhají rovnoběžně se sítí na obou stranách ve vzdálenosti 21 stop (6.40 m).

Středová čára služby probíhá v pravých úhlech k servisní čáře až k síti. Rozděluje T-pole na dva obdélníky stejné velikosti, dopadová pole. Síť má výšku 3 stopy (0.914 m) uprostřed a 3.5 stopy (1.07 m) u sloupků.

Oblast mezi základní linií a plotem je 18 stop (21 m - 5.50 m) dlouhá. tenis. Tenis se hraje na různých površích.

Mezi nejběžnější patří: písek (francouzsky otevřený), tráva (Wimbledon), tvrdý kurt (us- otevřený), odrazové eso (australský - otevřený). dále granulát, koberec, umělá tráva.