Kundaliní jóga | Styly jógy

Kundalini jóga

Kundalini Jóga je méně fyzická než duchovní forma jógy. Duchovní cíl je však sledován použitím těla a dýchání. Synchronními pohyby dechu by se měla uvolňovat takzvaná energie kundaliní.

Dýchání má zvláštní význam. Cvičení v Kunalini Jóga se nenazývají Asana, ale Kriyas. Jeden mluví o Jóga vědomí.

Ačkoli je orientace Undalini jógy spirituálnější, je to velmi populární forma jógy, také v západním světě. Fyzickou námahu doplňuje rozjímání a zpívání (mantry). Během jógy kundaliní má jogín bílé oblečení, aby uvolnil energii jednotlivce.

Iyengar jóga

Iyenga jóga je podformou Hatha jógy. Ásany jsou po dlouhou dobu drženy v jedné poloze, dýchání hraje hlavní roli. Cvičení se provádějí v různých počátečních pozicích (např. Ve stoje, vsedě, vleže) a což je u jógy zřídka případ, AIDS může být použito.

Díky tomu je Iyenga jóga dobrou formou jógy pro fyzicky omezené cílové skupiny, které například nemohou trénovat na podlaze a podložce na jógu. Je to všechno o držení těla, vnímání, relaxace a soustředění. Cílem je dobít energii a zažít klid. Z dlouhodobého hlediska bude jogín silnější a pružnější, měl by také dosáhnout optimističtějšího postoje a uvolnit se.

Viniyoga

Vinyoga se zaměřuje na jogína v jeho současné životní situaci. Cvičení se přizpůsobují jeho kultuře, věku, zdraví, fyzický a duševní stav. Vinyoga proto spíše není součástí skupinových kurzů známých zde, protože základní koncept formy jógy není zaručen.

Je to mnohem více druh jógové terapie, kde si jogín může zvolit vhodná cvičení pro svůj proud stav. Existují cvičení pro duševní bolest, na svalové napětí, na menstruační potíže a mnoho dalšího. Cvičení by měla být vedena učitelem vinyogy, který dokáže posoudit potřeby svého studenta a vybrat tak správná cvičení.