Jóga

Úvod

Pojem jóga je 3000–5000 XNUMX let stará výuka pocházející z Indie, kterou tvoří dechová cvičení, meditace a tělesná cvičení známá také na Západě. Jóga se těší rostoucí popularitě, kterou lze měřit podle rostoucího počtu jógových studií. Kromě sportovního aspektu ásan (cvičení) má jóga pozitivní vliv na řadu fyzických a psychických onemocnění, z nichž některá byla vědecky prokázána.

Jaké formy jógy existují?

Existuje mnoho různých stylů jógy, které se liší hlavně v tom, jak dlouho jsou jednotlivá cvičení držena a zda je k dispozici další vybavení. Jóga není přísný systém, ale podléhá neustálým změnám a jsou přidávány nové formy. Některé populární styly jógy jsou stručně představeny níže: Hatha jóga je obzvláště populární v německy mluvících zemích a vyznačuje se pomalým a uvolněným prováděním ásan, a je proto vhodná zejména pro začátečníky.

Vinyasa jóga se zaměřuje na synchronizaci dechu a pohybu. Cvičení jsou obvykle o něco namáhavější než v Hatha józe a končí a strečink zasedání. Aštanga jóga se vyznačuje vždy stejnou posloupností ásan, které do sebe proudí.

Tvoří základ power jógy, ale pořadí je jiné. Bikram jóga (horká jóga) je v Americe velmi populární a provádí se v místnosti vyhřívané na 40 ° C. Díky zvýšenému pocení detoxikace těla by měla být podporována.

Kurz jógy Bikram se skládá z 26 cvičení. Iyengar jóga se zaměřuje na vyrovnání těla během ásan. Díky rychlému přechodu mezi cvičeními je tento styl jógy velmi dynamický.

Yin Yoga je obzvláště jemná praxe jógy, která je v Evropě stále populárnější. Ásany jsou drženy po velmi dlouhou dobu a zaměření je také zaměřeno na klouby.

  • Hatha jóga je obzvláště populární v německy mluvících zemích a vyznačuje se pomalým a uvolněným prováděním ásan, a je proto vhodná zejména pro začátečníky.
  • Vinyasa jóga se zaměřuje na synchronizaci toku dechu a pohybu.

    Cvičení jsou obvykle o něco namáhavější než v Hatha józe a končí a strečink zasedání.

  • Aštanga jóga se vyznačuje vždy stejnou posloupností ásan, které do sebe proudí. Tvoří základ power jógy, ale pořadí je jiné.
  • Bikram jóga (horká jóga) je v Americe velmi populární a provádí se v místnosti vyhřívané na 40 ° C. Díky zvýšenému pocení detoxikace těla by měla být podporována.

    Kurz jógy Bikram se skládá z 26 cvičení.

  • Iyengar jóga se zaměřuje na vyrovnání těla během ásan. Díky rychlému přechodu mezi cvičeními je tento styl jógy velmi dynamický.
  • Yin Yoga je obzvláště jemná praxe jógy, která je také v Evropě stále populárnější. Ásany jsou drženy po velmi dlouhou dobu a zaměření je také zaměřeno na klouby.