Fyzioterapie pro luxaci patelly

Luxace patela (dislokace patelly) je často způsobena trhavým pohybem kolena mimo kolenní kloub osa. To má za následek posunutí čéšky směrem ven. Dysplazie čéšky nebo příliš ploché kondyly jsou často příčinou dislokace čéšky. Změny v patele samotné a v genu valgum, stejně jako v příliš slabém vazivovém aparátu, mohou podpořit dislokaci patelly. Ve většině případů dochází k přemístění z důvodu prodloužení kolenní kloub.

Fyzioterapie

V případě dislokace čéšky je svalový aparát, který vyrovnává čéšku směrem ven, obvykle špatně vyvinutý. To by mělo být vybudováno vhodnými posilovacími cviky. Ovlivněné svaly jsou adduktory, M. Sartorius, M. Vastus medialis M. Čtyřhlavý sval femoris, přičemž přímo přes patellu vede pouze M. Vastus medialis.

Ostatní střední svaly srovnávají noha osu správně, aby se patella nemohla odchýlit. Cvičení z „Proprioceptivní neuromuskulární fascie“ (PNF), přemostění míčem mezi koleny k aktivaci centrálně umístěných struktur nebo noha osový trénink ve škole chůze jsou možnosti posílení. Jako možná příčina se doporučuje analýza chůze.

Terapeut sleduje úplný klouzavý pohyb a dokáže detekovat možnou odchylku kolenní kloub osa. Analýza chůze by byla stejně vhodná, aby se odhalily chyby i při rychlejších pohybech. Kromě toho je třeba věnovat pozornost zlepšení stabilizace kolenního kloubu.

Kombinovaná cvičení na nerovném povrchu noha osový výcvik je pro tento účel obzvláště vhodný. Hypertonus (zvýšené napětí) vnějších svalů by měl být zmírněn technikami měkkých tkání, aby se snížil tah zvenčí. V akutní fázi, dekongestant lymfy lze použít odvodnění nebo ošetření ledem. Pokud existuje bolest v oblasti čéšky ošetření křížovým třením (masáž a strečink jistého bolest body) lze použít ke zlepšení krev cirkulaci v oblasti a tím zahájit metabolický proces.