Železo: Výhody pro zdraví a vedlejší účinky

Železo je stopový prvek nezbytný pro život. Nachází se v těle červeně krev pigment, svalové bílkoviny a mnoho enzymy. V červené krev transportuje kyslík, a železo hraje také roli při výrobě energie a výrobě mnoha důležitých látek. Železo je primárně zapojen do procesů, ve kterých kyslík hraje roli: je nezbytný pro oxidační procesy a tím i produkci energie v buňce a buněčné dýchání, je odpovědný za ukládání kyslíku v myoglobinu, červený svalový pigment a - vázáno na hemoglobinse krev pigment červených krvinek - pro přepravu kyslík v krvi do buněk. Kromě toho se železo podílí na tvorbě různých látek enzymy.

Železo v hemoglobinu

Železo ze stravy se vstřebává hlavně jako trojmocné železo v tenké střevo, ačkoli na tom závisí i fungování dopravního systému žaludeční kyselina a je snadno narušitelný různými faktory (například složkami čaje a káva, drogy, vápník). Denně se může vstřebat pouze omezené množství železa, přibližně pět miligramů.

Aby byly ztráty co nejnižší, železo se nevyskytuje volně v krvi, ale je vázáno na bílkoviny molekuly, Například haptoglobin a feritin. Asi 70% železa v těle (u dospělých celkem čtyři až pět gramů) se nachází v hemoglobin, zbytek v játra, slezina, střevní sliznice a kostní dřeň. K přirozeným ztrátám dochází především prostřednictvím kůže deskvamace a exfoliace buněk v gastrointestinálním traktu sliznice; u žen je nezanedbatelné množství přidáno ztrátou krve během menstruace.

Doporučená denní dávka železa

Doporučeno denně dávka železa je deset miligramů pro muže a 15 miligramů pro ženy (v plodném věku). Toto denně dávka železa se nachází například v.

  • 100 g vepřová játra
  • 150 g sezamu
  • 200 g pšeničných klíčků
  • 200 g luštěnin
  • 350 g ořechů
  • 350 g celozrnné mouky
  • 400 g špenátu
  • 750 g svaloviny

Železo v potravinách

Železo se nachází v rostlinných i živočišných potravinách, například v zelené listové zelenině, ořechy, cereálie a maso. Tělo však může lépe využívat železo obsažené v živočišných produktech. Současný příjem vitamín C (například v pomerančovém džusu) může zvýšit vstřebávání železa ve střevě. Vápník, fosfora látky v Černý čaj a káva zhoršit železo vstřebávání z jídla.