Fyzioterapeutický přístup pro spinální stenózu v dolní části zad Cvičení na stenózu páteřního kanálu

Fyzioterapeutický přístup pro spinální stenózu v dolní části zad

Nejdůležitějším a nejslibnějším přístupem v terapii spinální stenózy v bederní páteři je pohyb. Pohyb udržuje krev oběh a svaly, podporuje pružnost a chrání před dlouhými tuhými polohami, a tím před neustálým tlakem na přetížené struktury. Doporučuje se rychlá chůze místo stálého znak, častější chůzi a užívání kola.

Zejména pacienti v pokročilém věku by měli dbát na to, aby byli pravidelně v kondici. Ve fyzioterapii lze struktury zmírnit úchyty manuální terapie, například tahem páteře. To je také způsobeno polohou v závěsu a obvykle přináší příjemnou úlevu.

Z dlouhodobého hlediska je však důležité trénovat i stabilizační svaly kolem páteře. Statické cviky na záda a břicho jsou vhodné. Vhodnými cviky jsou například poloha prkna v předloktí podpora, kliky atd. Statická cvičení najdete v článku Fyzioterapeutické izometrické cvičení.

Jak to dojde ke zúžení páteřního kanálu - Příčiny

Páteřní kanál stenóza je obvykle způsobena známkou stárnutí. Prostřednictvím celoživotního opotřebení meziobratlových plotének se tělo snaží udržet své místo pomocí kostních připevnění k obratlům. Tyto přílohy však vyvíjejí tlak na struktury, jako je páteř nervy v jejich výstupních otvorech.

Stabilizační vazy mohou také zesílit a vyvinout další tlak. Další příčina páteřní kanál stenóza může být tzv spondylolistézy. Kvůli nestabilitě pasivního a aktivního systému vyklouzají jednotlivé obratle ze své fyziologické polohy a způsobují tak také nedostatek prostoru.

Konkrétní cvičení najdete v článku Fyzioterapie Spondylolistéza. Většinou, páteřní kanál stenóza je degenerativní onemocnění starších lidí. Nemoc často začíná bolest v dolní části zad.

Kvůli tlaku na nervy, To bolest může vyzařovat do nohou. Po delší době existence se přidává necitlivost, slabost a pocit tíhy v nohou. Nepříjemné příznaky vedou k omezené pěší vzdálenosti.

Projekt bolest dochází zejména při stání a chůzi, stejně jako při prodloužení zad, kde jsou struktury dále zúžené. Jako preventivní opatření existuje úleva. V běžném jazyce se tomu říká také takzvaná nemoc ve výloze: Postižení lidé musí trvale stát a mírně ohýbat horní část těla dopředu, aby ulehčili dolní části zad, jako když nakupují v okně, kde se zastaví a ohnou znovu se na něco podívat. Sedání a například jízda na kole mají také uvolňující účinek na záda.