Cvičení jógy na záda | Cvičení jógy

Cvičení jógy na záda

Existuje mnoho různých jóga cvičení na posílení zadních svalů a na zlepšení pružnosti zad.

 • Cvičení k posílení svalů zad a ramen je člun. K tomu ležíte na podlaze v poloze na břiše, paže natažené dopředu a čelo spočívající na podlaze.

  Nyní zvedněte obě paže a hlava a udržujte oba v této poloze. Jako doplněk můžete také zvednout nohy z podlahy.

 • Dalším cvičením na záda je ramenní můstek. Proto si lehněte na záda a seřiďte si nohy, chodidla by měla být co nejblíže zadku.

  Nyní zvedněte hýždě co nejdále a protlačte záda. Pokud je to možné, můžete uchopit kotníky rukama. Držte tuto pozici asi 30 sekund až jednu minutu.

 • Poslední cvik slouží k mobilizaci ramen a horní části zad.

  Začněte v patním sedadle a obě paže natáhněte dopředu. Natáhněte jednu ruku na druhou stranu, dokud neucítíte napětí v rameni a horní části zad. Cvičení opakujte s druhou stranou.

Cvičení jógy pro děti

Díky své výjimečné mobilitě a svalové síle mohou děti hrát téměř všechno jóga cvičení stejně jako dospělí. Pozice se při tom nedrží tak dlouho jóga s dětmi a přestávky mezi cvičeními se místo toho zkracují. Je třeba dbát na to, aby děti nepřetahovaly klouby.

 • Cvičení na podporu koncentrace a vyvážit je strom. K tomu dítě stojí na jednom noha a naklání druhou nohu do strany, je noha umístěna do strany v koleni podpůrné nohy. Ruce se spojí a paže se natáhnou nahoru.
 • Zábavným cvičením na posílení svalů paží je vrána. Za tímto účelem dítě začíná v podřepu, ruce jsou umístěny před nohama, kolena směřují ven.

  Poté se kolena položí na horní část paží, váha se mírně posune dopředu a nohy se uvolní ze země.

 • Další cvičení, které je pro děti často snazší než pro dospělé, je most nebo kolo. Za tímto účelem si dítě vyloží nohy na záda a ruce vedle sebe hlava. Nyní tlačí celé tělo nahoru, takže pánev je nejvyšším bodem těla.