Ruptura křížového vazu - chirurgický zákrok nebo ne? | Cvičení pro prasknutí křížového vazu

Ruptura křížového vazu - chirurgický zákrok nebo ne?

Prasknutí zkřížený vaz je jedním z nejběžnějších sportovní zranění. V koleni jsou 2 zkřížené vazy, přední a zadní zkřížený vaz. Přední zkřížený vaz táhne z vnějšího povrchu mediálního kondylu na vnitřní povrch laterálního kondylu a inhibuje hyperextenze z kolenní kloub.

Zadní zkřížený vaz táhne z vnějšího povrchu laterálního kondylu na vnitřní povrch mediálního kondylu a inhibuje hyperextenze z kolenní kloub. Oba křížové vazy společně zajišťují propriocepce ve kloubu, tj. fyziologická poloha kloubu a stabilizace kolenní kloub během pohybu. Typickým úrazovým mechanismem je rotace kolena s pevnou spodní částí noha.

K tomu často dochází při lyžování, fotbalu nebo jiných sportech obecně, kde je vyžadována velká komprese. Křížové vazy již tyto kmeny nevydrží, což má za následek roztržení nebo prasknutí křížového vazu. U výše zmíněného mechanismu poranění je nejběžnějším zraněním přední zkřížený vaz, vnitřní meniskus a vnitřní vaz, také známý jako „nešťastná triáda“.

Ihned po prasknutí křížového vazu je důležité imobilizovat noha a nechte to vyšetřit přímo u lékaře. Obvykle je nutný chirurgický zákrok, pokud svaly kolem kolena nejsou dostatečně silné, aby kompenzovaly nedostatek stability. Tento článek by vás mohl také zajímat: Roztržený vaz kolene nebo roztržený vaz kolena - léčba a důležité informace O tom, zda je nutné provést protržení křížového vazu, rozhodne ošetřující lékař.

Pokud je koleno v důsledku prasknutí příliš nestabilní, je naplánována operace. Pokud svaly mohou kompenzovat nestabilitu, dává se přednost konzervativní léčbě. Operace by měla být provedena během prvních 24-48 hodin.

Pokud je během této doby provedena operace, je proces hojení přirozeně rychlejší, než kdyby člověk na druhou stranu čekal 4–6 týdnů, než se rána zahojí. Pokud lze roztržený zkřížený vaz zafixovat, použijí se k jeho vrácení bioabsorbovatelné šrouby. Pokud je vazivo příliš poškozené, je vidění semitendinosus, gracilis nebo patelární šlachy odstraněno a použito jako zkřížený vaz.

Tento typ operace se nyní ukázal jako nejběžnější. Ruptura křížového vazu je jednou z nejčastějších sportovní zranění a je obvykle způsoben rotačním pohybem kolena s pevnou spodní částí noha. Většinou přední zkřížený vaz, vnitřní meniskus a vnější vaz jsou ovlivněny.

Při následném ošetření je svalová struktura svalů obklopujících koleno nesmírně důležitá, aby mohlo koleno i nadále absorbovat napětí v každodenním životě, ale i při sportu. Strečink cvičení a masáže se používají k obnovení pružnosti svalstva po delší době odpočinku. Koordinace trénink je obzvláště důležitý pro zlepšení stability kolena a lze ho provádět pomocí různých cviků a pomocí různých AIDS.

Pokud již stabilita kolena po prasknutí křížového vazu není zaručena, je nutné provést operaci. Rekonstrukce šlachy se dodnes ukázala jako dobrá metoda.