Cvičení | Fyzioterapie pro artrózu kotníkového kloubu

Cvičení

Fyzioterapeutická cvičení pro kotník kloub artróza by mělo být prováděno pouze ve stádiích bez zánětu. Slouží především ke zlepšení pohyblivosti kloubu. Velké a rozsáhlé pohyby nadále zlepšují krev oběh v kloubu a metabolické odpadní produkty mohou být lépe odstraněny.

Chrupavka se živí střídáním tlaku a napětí. Fyziologicky přizpůsobená zátěž na kotník spoj je proto důležitý pro zajištění optimálního zásobování chrupavka a tím i jeho uchování. Mobilizačním cvičením je například kroužení nohou ve směru a proti směru hodinových ručiček.

Pohyb by měl být co největší. Z polohy špičaté nohy se zvedne vnější okraj chodidla, za nímž následuje přední noha, noha krouží nahoru a je mírně zatažená zatahování lýtka může být možné. Nyní je vnitřní okraj nohy zvednut a noha je spuštěna dolů, dokud opět nedosáhne polohy špičky.

Cvičení by mělo snadno spadnout a lze ho často (asi 20krát) opakovat v několika sériích. Běžná příčina kotník kloub artróza je nestabilita kloubu, např. po častém ohýbání nebo zlomeninách. Kotníková kost potom nesedí správně ve vidlici kloubu, která se skládá z lýtka a holenní kosti, a není bezpečně vedena. Cílené posilování a koordinační trénink mohou tuto nestabilitu eliminovat a zlepšit funkci kloubů.

Operace

Operace není obvykle nutná při dobré konzervativní terapii. I po operativní terapii je pro zajištění úspěšné léčby nutná konzervativní následná léčba intenzivní fyzioterapií. Cílem chirurgického zákroku je obnovit shodu klouby a tím nejlepší možnou funkci kloubů.

Výměna kloubu probíhá artroskopicky, tj. Minimálně invazivně. Chrupavka abrazivní produkty jsou odstraněny ze kloubu a kostní nástavce, které omezují pohyblivost kloubu, jsou vybroušeny. Kromě toho lze provést vrtání ke spuštění procesu hojení, provést transplantaci chrupavky nebo změnit polohu kloubu přemístěním (přemístěním osteotomie) kosti, vizuální přílohy a / nebo vazy, aby bylo možné cíleně ovlivňovat a korigovat osu pohybu.

V případě komplikovaných poranění kloubu může být nutná výměna kloubu (endoprotetická náhrada kloubu). K výrobě může být také užitečné úplné ztuhnutí kloubu (artrodéza) kotníkový kloub bezbolestný a stabilní v každodenním životě, i když ztrácí svoji pohyblivost. Plastická chirurgie kotníku je dnes již zdokonalena a vyspělejší než před nějakou dobou, takže artrodéza musí být prováděna méně často.