Prognóza | Spasticita po cévní mozkové příhodě - terapie

Prognóza

Prognóza spasticity po a mrtvice je velmi variabilní a může být obtížné ho zobecnit. Obecně, spasticity se nevyvíjí až několik týdnů po počáteční ochablé paralýze. Pokud paralýza přetrvává, lze očekávat zlepšení symptomů a někdy může dojít k obnovení určité aktivity.

If spasticity se vyvíjí, šance na zlepšení jsou horší. Zda se spasticita vrátí, nelze předvídat. Čím déle to trvá, tím menší je pravděpodobnost návratu.

Historie

Po mrtvice, tam je snížena krev průtok (ischemie) v mozeka krvácení (krvácení) může také způsobit mrtvice příznaky. Tato porucha oběhu může zničit mozek tkáň. Naše vrtošivá motorická aktivita je také řízena mozkem.

Dojde-li k poruchám v oblasti těchto oblastí (precentrální gyrus) nebo v průběhu odpovídajících cest (např. Vnitřní kapsle), může dobrovolná motorická funkce selhat. Výsledkem je ochablá paralýza, pacient již nemůže hýbat končetinou. V centru jsou další centra mozek které jsou odpovědné za regulaci svalového tonusu.

Pokud tyto dráhy (extrapyramidové dráhy) také selžou, spinální kontrolní obvody pro svaly, tj. Ty, které jsou řízeny mícha, osamostatnit se. Pokud chybí mozkové podněty, svaly se aktivují ve své vlastní kontrolní smyčce, která se nachází na mícha úroveň. Tón se stále více zvyšuje.

To vede ke spasticitě. Přechod od ochablé paralýzy ke spasticitě obvykle trvá několik týdnů. Více o průběhu a délce života se dozvíte zde: „Důsledky mrtvice“

Spasticita v nohou

Spasticita v nohou je vnímána jako obzvláště nepříjemná. Chůze se spasticitou se však může naučit více kompenzovat než ochablou paralýzou. Kvůli spasticitě noha je obvykle natažené, chodidlo otočené dovnitř, celý kyčel se otáčí mírně dovnitř.

Při chůzi nelze nohu dostatečně zvednout a pacient to kompenzuje zvednutím kyčle (vzor chůze Wernicke). Základní principy pro cvičení a noha se spastickou paralýzou jsou stejné, jako je uvedeno výše. Ležení je zvláště dobré pro nácvik úlevy od spasticity, ale dobrou volbou je i sezení.

Funkční trénink zvládání spasticity v každodenním životě by měl být prováděn v požadované poloze. Kromě cvičebního programu existuje celá řada AIDS které vám mohou pomoci vypořádat se noha spasticita v každodenním životě. Prodejny zdravotnických potřeb a zdraví pojišťovny mohou poskytnout zajímavé informace.

Tyto články by vás mohly také zajímat:

  • Na začátku lze nohy, pokud je to možné, jemně otáčet ze strany na stranu - „kyvadlo nohou“ - aby se vytvořila regulace tonusu.
  • Poté lze provést zatěžovací cvičení k vytvoření tlaku v klouby nohy. Za tímto účelem jsou obě nohy pokud možno umístěny a hýždě jsou mírně zvednuty z podpěry. Terapeut může postiženou nohu opravit.
  • Ve stoje lze váhu přesunout na postiženou nohu.
  • Fyzioterapeutický trénink chůze
  • Cvičení pro poruchy chůze