Nestabilita ramen | Nestabilita ramen - konzervativně napravte

Nestabilita ramen

Nestabilita ramene znamená, že ramenní kloub není dostatečně stabilizovaný. The pažní kost se proto může příliš pohybovat v kloubu. V některých případech to může skutečně způsobit pažní kost vyklouznout ze spáry hlava (luxace).

Pokud stávající nestabilita ramene zůstane neléčená, artróza v ramenní kloub se mohou vyvinout později. K nestabilitě ramen obvykle dochází v důsledku poranění nebo traumatu ramenní kloub. Rameno se skládá ze 3 kostilopatka, pažní kost a klíční kost. 4 velké svaly spojují lopatku a humerus a také zajišťují, že humerus zůstává pevně v kloubu. The kloubní tobolka sám se skládá z vazů a volné tkáně, což umožňuje ramennímu kloubu neomezenou volnost pohybu.

Příznaky

Jedním z příznaků nestability ramene je, že rameno může být snadno vykloubené, tj. Vyklouzne z kloubu hlava. Mnoho pacientů popisuje své rameno jako příliš uvolněné, zvláště když je ruka zvednutá nad hlava. Bolest je příznakem, když rameno jen kvůli určitým pohybům vyklouzne z kloubu pouze z poloviny, tj. jednoduše se pohybuje příliš.

Vyhýbání se těmto pohybům často vede k rozvoji nesprávného držení těla, což pak způsobuje další sekundární příznaky. Pokud se rameno stane tak nestabilním, že vyklouzne z hlavy kloubu i při jednoduchých pohybech, může to být pro postiženou osobu extrémně bolestivé a způsobit vážné poškození nervy kolem ramenního kloubu. V tomto ohledu by vás mohl zajímat článek Fyzioterapie po vykloubení ramene.

Příčiny

Příčiny nestability ramen jsou téměř vždy způsobeny předchozími zraněními. Jak již bylo uvedeno na začátku, vazy a šlachy v ramenním kloubu jsou primárně odpovědné za zajištění toho, že pohyby mohou být kontrolovány a tekuté a že humerus je v hlavě kloubu držen stabilně. Pokud tyto vazy a šlachy jsou přetížené nebo dokonce roztrhané v důsledku nehody nebo příliš rychlého pohybu, může to vést k trvalé nestabilitě ramen.

I když se rameno po uzdravení akutního poranění zdá být opět v pořádku a nedošlo k žádnému zjevnému poškození, vazy a šlachy může být kvůli namáhání příliš mobilní, podobně jako opotřebovaná gumička. To umožňuje přílišnou volnost pohybu humeru v kloubu, což má za následek typický pocit uvolnění a v nejhorším případě vykloubené rameno. Ve vzácných případech mohou být také netraumatické příčiny, například pokud má postižená osoba geneticky slabé vazy, které mohou způsobit nestabilitu ramenního kloubu i při každodenní práci. Diferenciace hraje důležitou roli při výběru metody léčby, proto je důležité s lékařem v případě problémů prodiskutovat přesnou historii onemocnění.