Zkušenosti | Nešťastná triáda - terapie

Experience

Vzhledem k tomu, že operace kolen jsou relativně běžné, zejména u sportovců, operace a následná péče obvykle probíhají dobře. Pokud je zatížení aplikováno příliš brzy a není věnována dostatečná péče, mohou se objevit nedostatky v hojení a stabilitě kolena. Šetření však neznamená úplnou imobilizaci - ti, kteří se terapie aktivně nepodílejí, riskují, že se tkáň slepí a později způsobí ztrátu rozsahu pohybu a obecné funkce. Obecný stav zdraví má také vliv na hojení - zdravá výživa a vyhýbání se stresu lze vždy doporučit dodatečně.

Rehabilitace

Prvních pár týdnů po operaci berle a ortéza je předepsána, aby příliš nezatěžovala hojivou tkáň příliš brzy a aby stabilizovala kloub zvenčí. Pasivní mobilizace je zahájena brzy, zejména u čéšky, aby byla mobilní a chránila ji před slepením. Lymfatická drenáž se používá k odstranění otoku.

Na konci zánětlivé fáze se provádí stále více a více aktivního pohybu, aby se nově vytvořeným vláknům poskytly podněty pro vyrovnání, aby koleno dostalo opět stabilitu i pružnost. Izometrická cvičení již mohou posílit okolní svaly bez velké zátěže. Ve škole chůze se částečně poddajná chůze nejprve naučí pomocí podpěr - v závislosti na pokynech lékaře.

Jak postupuje proces hojení, zátěž se neustále zvyšuje. V závěrečné fázi se znovu učí fyziologická chůze, aktivně se posiluje a protahuje a hloubková citlivost a koordinace jsou vyškoleni. Cvičení jsou uvedena v následujícím textu (fyzioterapeutická intervence).

Fyzioterapeutická intervence: Obsah / cvičení

1.) Dobrým cvičením k pohybu kolena bez větší zátěže je použití cyklistického ergometru. Pokud je váha zcela snížena, lze to nacvičovat brzy.

2.) Například pro izometrická cvičení v raných fázích je dlouhé sedadlo vhodné pro procvičování přední části stehno sval. Představte si, že chcete vytáhnout čéška nahoru, aniž byste pohnuli noha.Prakticky napněte a uvolněte se a poté držte napětí déle.

3.) Cvičení ve vodě je dobré kvůli hubnutí těla. Můžete se například udržovat v kondici s aqua jogging a další cvičení.

4.) V pozdějším kurzu vybavení, jako je noha lisem lze trénovat zejména klesající, excentrickou sílu. 5.)

Protahování se provádí, aby byly struktury pružné. Úseky jsou drženy po dobu nejméně 30 sekund, aby se dosáhlo účinku v tkáni. Protahujte a trénujte obě strany, včetně zdravé, aby nedošlo k svalové nerovnováze v těle.

6.) Pro další stabilitu vlaku jsou vhodné ohyby kolen, výpady a sedadlo na zdi. Aby to bylo obtížnější a aby se navíc cvičila vnější část nohou, lze kolem kolen omotat pásek Thera, který by měl být udržován pod napětím.

Svalové řetězce lze trénovat ve fyziologických vzorcích a zvláštních sekvencích, jako je například výstřel ve fotbale. K tomu je vhodný například koncept PNF (Proprioceptive Neuromuscular Facilitation), který by měl provádět zkušený terapeut. Chcete-li získat hloubkovou citlivost a mezisvalovou hmotnost koordinace, je nejlepší použít zakolísavé polštáře, jogging na různých površích, jednonohé stání na trampolíně, špičky se zavřenýma očima atd.

Cvičení závisí na individuálním tréninku stav. Cviky k tomu najdete v článku Koordinace/ Balanční cvičení Pokud se stále cítíte bolest během cvičení nebo pohybů, které se cvičením zhoršují, jej nechte stranou a poskytněte tělu trochu více času, aby nedošlo k narušení procesu hojení. Články by vás mohly také zajímat.

  • Chcete-li napnout přední řetěz, postavte se a položte spodní noha postižené nohy dozadu na židli nebo na stoličce a tlačte pánev dopředu, dokud necítíte protažení.
  • U zadního řetězu buď nechte horní část těla klesnout dopředu ze stoje s nataženými koleny a zkuste dosáhnout konečky prstů na podlahu, nebo nohu nataženou ke stropu z polohy na zádech s prsty vytaženými nahoru ke špičce vaše nos.
  • Fyzioterapie po operaci kolena
  • Fyzioterapie po prasknutí křížového vazu
  • Cvičení pro prasknutí křížového vazu
  • Cvičení pro lézi menisku
  • Cvičení pro poranění vnitřních a vnějších vazů