Grapefruitový džus zvyšuje tvrdost tablet

Zda tablety práce dobře a správně nemusí vždy souviset s jejich pravidelným užíváním (ráno, v poledne, v noci). Vzhledem k tomu, že jsou často a pro větší pohodlí přijímány u jídla, je také důležité, zda jsou užívány před jídlem, po jídle nebo po jídle, žaludek v době užívání by měla být prázdná. A to nestačí: kromě toho to také záleží na tom, co jíme a kolik pijeme nebo co bychom neměli jíst a neměli bychom pít.

Vždy užívejte tablety s vodou

Tabletypotahované tablety nebo kapsle by měl být vždy užíván s velkou sklenicí voda. Alkohol není vhodným nápojem při užívání léků, protože mnoho účinných látek z oblasti psychotropní léky, prášky na spaní a trankvilizéry mají nekontrolovaný silnější účinek, když se užívají společně s alkohol.

Interakce s potravinami

Přijetí antibiotika tetracykliny a inhibitory gyrázy s mléko nebo s jinými potravinami nebo léky obsahujícími vápník, magnéziumnebo železo sníží vstřebávání z těchto drogy. Železo tablety by měly být spolknuty voda pouze. Ostatní nápoje jako např Černý čaj, káva, mlékoa ovocné šťávy interferují s vstřebávání of železo.

Grapefruitový džus vede k vyšším koncentracím léčiva v krev poté, co vzal vápník antagonisty, které jsou považovány za vysoký krevní tlak - bude to mít také silnější účinek.

Jídlo jako urychlovač

Pro ostatní agenty vstřebávání se zlepšuje, pokud se užívají s určitými potravinami: například s látkami spironolaktonu or fenytoin jsou absorbovány rychleji a úplněji, pokud jsou užívány společně s jídlem, které je obzvláště bohaté na tuky.

V případě blokátorů beta-receptorů, jako je propranolol, je to naopak - méně se vstřebává. Velmi konkrétní drogy pro léčbu deprese (tzv Inhibitory MAO), spolu se sýrem nebo jinými potravinami obsahujícími tyramin, může vést k extrémnímu poklesu krev tlak.

Správné načasování užívání tablet

Vždy se také zeptejte svého lékaře, kdy byste měl (a) přípravek užívat: například před jídlem, s jídlem nebo po jídle. Je to proto, že u řady léčivých přípravků je důležitý čas, kdy jsou užívány: napříkladtuberkulóza drogy rifampicin a isoniazid jsou po jídle zpožděny a absorbovány pouze v malé míře. Totéž platí pro beta-blokátory celiprolol. Tyto léky by proto měly být vždy užívány nalačno žaludek.

Takže u léků jde o správný čas a správný způsob jejich užívání. Naléhavě se zeptejte v ordinaci lékaře nebo v lékárně, aby se nedostavila již kvůli nesprávnému příjmu vedlejších účinků.