Search Reflex: Funkce, úkoly, role a nemoci

Pohlazení na tváři nebo na rohu ústa stačí k okamžitému spuštění vyhledávacího reflexu dítěte. Je to jeden z nejdůležitějších brzy dětství reflex a iniciuje hledání novorozence po matčině hrudi nebo lahvi mléko. Dítě se otočí hlava ve směru dotyku a otevře jeho ústa sát. Jen několik dní po narození se dovedně dokáže vypracovat až k matčině prsu (plazit se po prsou). Vyhledávací reflex (nazývaný také kořenový reflex) je obzvláště silný během prvních 30 minut po narození. Trvá přibližně do třetího nebo čtvrtého měsíce života a poté sama ustupuje. Pouze u některých dětí lze vyhledávací reflex stimulovat déle během spánku. Probuzené dítě pak samostatně najde prsa nebo láhev se svými smyslovými orgány.

Co je vyhledávací reflex?

Vyhledávací reflex je jedním z nejdůležitějších na počátku dětství reflex a iniciuje hledání novorozence po mateřském prsu nebo lahvi mléko. Brzký dětství (primitivní) reflex jsou reakce novorozence na vnější podněty související s hledáním a příjmem potravy a vlastní ochranou. Zpočátku se vyskytují bez přímého zapojení mozek. Teprve v pozdějších fázích roku XNUMX mozek vývoj jsou reflexy inhibované čelními laloky. Postupné vymizení primitivních reflexů je předpokladem pro normální fyzický a duševní vývoj dítěte. Pokud reflexy přetrvávají déle než obvykle, dochází k poruchám motorických funkcí a obecných pohybových schopností. Měly by být včas kompenzovány lékařem. Na druhé straně může znovuobjevení reflexů raného dětství v dospělosti odhalit konkrétní poškození mozek, například v případě demence. Dítě přijímá podněty receptory kůže nebo s pocitem vyvážit. Jeho reflexy se vyvíjejí podle konkrétního plánu, který je založen na věku design a následně začíná, když je dítě počato. Příchod a odchod reflexů raného dětství lze určit relativně přesně v čase. Kromě vyhledávacího reflexu zahrnují například polykací reflex, sací reflex a uchopovací reflex. Všichni sledují konkrétní, přesně definovaný vzor reakce. Zvláštní formou je takzvaný Moro reflex, kterým dítě lpí na pečovateli, aby nespadlo. Jedná se spíše o typickou reakci na konkrétní nebezpečí.

Funkce a úkol

Vyhledávací reflex vychází z programování příjmu potravy u dítěte. Instinktivně vyhledává matčin prsa nebo srovnatelný zdroj potravy ihned po narození. Stejně jako ostatní reflexy, plod se učí vyhledávací reflex, zatímco je ještě v matčině lůně. Jakmile se dítě narodí, vyvine si úžasné schopnosti uspokojit svůj hlad. Velmi brzy se může pomocí nohou a chodidel posunout palec po centimetru směrem k matčině prsu, když na ní ležel žaludek. Nelze ji zastavit před tímto takzvaným plazením prsou, protože chce a potřebuje ukojit svůj hlad. Kromě toho mateřský prsa vylučuje sekreci, jejíž chuť a zápach připomenout dítěti plodová voda bylo obklopeno v lůně těhotné ženy. Díky sacímu reflexu se dítě při pití obecně nezadusí. Navíc je novorozenec navíc inspirován přímým kůže kontakt a vizuální dosah na matku. Kojení má také pozitivní vliv na vztah mezi matkou a dítětem. Vzájemný vztah se tak stává zvlášť těsným hned v prvních dnech života dítěte. Vyhledávací reflex je také signál matce, že její dítě má hlad. Pouze když chce pít, zobrazí typické reflexní chování. Dítě se orientuje na zápach matčiných prsou od samého začátku. Pokud by se dítě mělo otočit hlava pryč během kojení, matce stačí dotknout se její tváře nebo ret s bradavka a může tak znovu stimulovat vyhledávací reflex. Dítě však nesmí být podrážděno cizími podněty k hlava při pití, protože v tomto případě vždy odvrátí hlavu správným směrem. Rovněž je třeba se vyvarovat jakéhokoli tlaku na zadní část hlavy dítěte, například přitlačením dítěte na prsa. Dítě potom reaguje protitlakem a může se trhnutím odvrátit od prsu matky.

Nemoci a nemoci

Pokud je vyhledávací reflex dítěte slabý nebo se vůbec nevyvíjí, lze jej aktivovat speciálním způsobem ústa masáže. Porodní asistentky a pediatři k tomu poskytují správné pokyny. Problémy dítěte při sání a pití mohou souviset s nedostatkem vakua mezi ústy a ústy bradavka. V takových případech bradavka by měla být podepřena palcem, aby se zabránilo vyklouznutí z úst. Může být také nutné zlepšit polohu těla dítěte, aby mohlo pohodlněji sát. Někdy je také nutné opakovaně tlačit prsa na ústa dítěte. Potom se však musí stále dostatek vzduchu pro novorozence nos.