Fyzioterapeutická intervence Cvičení pro manžetu rotátoru

Fyzioterapeutická intervence

Projekt otočná manžeta lze procvičit některými fyzioterapeutickými cvičeními. Patří mezi ně školení v vnější rotace pro teres major, svaly infraspinatus a supraspinatus a trénink vnitřní rotace pro sval subscapularis. Kromě toho jsou pro posilování dobře vhodná podpůrná cvičení otočná manžeta.

Existují určitá koordinační cvičení, která podporují a zlepšují cílenou aktivaci ramenní kloub fixační svaly v případě nestability. Školení pro vnější rotace je často důležitější než to pro vnitřní rotaci, protože v každodenním životě se často nacházíme ve více prostatické poloze, ve které jsou ramena vytažena dopředu a vnější rotace je omezena. Podpůrná cvičení jako předloktí podpora, pozice čtyřnohých nebo dokonce pozice push-up také trénují otočná manžeta.

Během cvičení je vždy důležité udržovat správné držení těla a nezatěžovat pasivně společné struktury příliš, ale cíleně skutečně posilovat svaly. Cvičení lze obměňovat a ztěžovat zvedáním podpěrných sloupků nebo přesouváním hmotnosti. Podpůrná cvičení najdete v článku fyzioterapeutická cvičení zadní.

Koordinace cvičení jsou také často užitečná. Prostřednictvím ručních podnětů a odporu přímo na rameni hlava podle terapeuta se pacient může naučit cíleně aktivovat svoji rotátorovou manžetu a lze zlepšit případnou nestabilitu kloubů. Později mohou být taková cvičení ztížena přidáním míče nebo jiného AIDS které narušují koncentraci na kloub, dokud není zajištěna bezpečná fixace také v každodenním životě.

Další mobilizační cvičení na rameno najdete v článku Fyzioterapie Koordinace a Zůstatek Výcvik. Svaly manžety rotátoru pomáhají pohybovat horní část paže v různých směrech pohybu, ale jsou také zvláště důležité pro fixaci ramene hlava v zásuvce a provádět tak koordinační práci. Obyčejné klinické obrazy rotátorové manžety jsou prasknutí nebo narážení rotátorové manžety.

U mladých lidí je první příčinou obvykle úraz, zatímco u starších lidí může opotřebení také způsobit šlachy manžety rotátoru k roztržení. Dopad je také známý jako stenóza ramene. The hlava ramene je posunut nahoru v jamce pod tzv akromion, což má za následek zúžení struktur běh zde.

Patří mezi ně upevňovací šlacha svalů supraspinatus a infraspinatus. U tohoto onemocnění je šíření paže často obzvláště bolestivé a omezené. I zde mohou nastat zánětlivé změny v kloubu, které nakonec vedou k rameni artróza.