Fyzioterapie pro prasknutí manžety rotátoru

Konzervativní terapie je vhodná zejména pro menší ruptury, kde bolest je prvořadým zájmem. Fyzioterapeutická cvičení nemohou obnovit původní anatomický stav, ale mohou zabránit ztuhlosti kloubů pomocí pasivní mobilizace, bezbolestných pohybových cvičení, posilování a strečink svalů. Cílem je snížit bolest a znovu získat plnou mobilitu.

Na začátku uvolňuje fyzioterapeut napětí ve svalech a provádí pasivní pohyby bez stresu. Jakmile je normální rozsah pohybu do značné míry obnoven, začíná aktivní trénink. Fyzioterapeut postupuje od proximálního (blízko trupu) k distálnímu (trup). To znamená, že truhla a svaly trupu jsou nejprve posilovány za účelem korekce nebo prevence posturálních poruch.

Obsah fyzioterapie

  • Úleva od bolesti
  • Ruční terapie
  • Budování svalů
  • Mobilizace
  • Fyzická terapie
  • Koordinace

V manuální terapii existují různé léčebné techniky pro léčbu funkčních omezení pohybového aparátu. V případě a otočná manžeta prasknutí, šlachy lze léčit cíleným třením. V případě tření terapeut vyvíjí tlak na šlachu v pravých úhlech k průběhu vláken, aby ji natáhl.

Projekt krev tím se podporuje oběh a pružnost šlachy. Tato technika může být docela bolestivá. Jsou také možné společné mobilizace, zejména pokud je pohyb omezen po delší době odpočinku nebo pokud existují úhybné mechanismy.

Terapeut uchopí kloub blízko mezery ve kloubu a umístí jej tak, aby na konci aktuálního rozsahu pohybu zlepšil klouzání povrchů kloubů přes sebe. Toto klouzání je fyziologicky nezbytné pro umožnění pohybu v kloubu. Imobilizací nebo onemocněním v kloubu se může klouzavé chování změnit a znovu zlepšit pomocí cílené manuální terapie.

Manuální terapie je do značné míry ovlivněna prací terapeuta. Stává se však také znovu a znovu, že pacient musí vykonávat aktivní cvičení nebo mu je dán jako domácí úkol. Ruční terapie je prováděna fyzioterapeuty s odpovídajícím tréninkem a musí být předepsána lékařem.

Další informace najdete v článku: Ruční terapie Pro manžety rotátorů jsou v popředí dvě skupiny pacientů: sportovci, kteří si poranili rameno v důsledku traumatu, a osoby s degenerativními změnami, které mohou vést k spontánní slze. V obou případech se rehabilitační terapie zaměřuje na svalový trénink po uzdravení slzy. Cílený trénink svalů stabilizujících rameno může chránit kloub před sekundárními chorobami, jako je artróza.

Je obnovena původní pohyblivost a síla a lze zabránit novým slzám. Zejména pro sportovce lze trénink provádět také sportovně specifickým způsobem, takže pacient je přímo a konkrétně připraven na stres ve svém sportu. Trénink nárůstu svalů se může uskutečnit pouze tehdy, když je prasknutí znovu uvolněno pro cvičení a rameno je dostatečně odolné.

Intenzita cvičení se v průběhu terapie zvyšuje, takže na začátku může stačit nárůst svalové hmoty tréninkem s hmotností paže, později lze uvažovat o hmotnosti nebo dokonce o cvičení podporovaném výbavou. Během následné fyzioterapeutické léčby jsou vypracována cvičení, která by si měl pacient určitě udělat doma, aby dosáhl optimálního tréninkového efektu. Silový trénink budování svalů se obvykle provádí ve 3–4 sériích po 8–12 opakováních a mělo by to být náročné.

Technika je vždy v popředí. Cvičení 1: Pacient například sedí na židli a podepírá se rukama po stranách hýždí. Nyní pacient pevně tlačí paže tak, aby jeho záda byla natažená nahoru.

Teprve pak jsou trénovány svaly ramene. Těžiště je zde na stabilizaci lopatka a centrování hlava of pažní kost v ramenní kloub. Cvičení 2: V prvních týdnech je užitečné například kroužení po rameni.

Pacient sedí na židli, nechává paže viset na boku a začíná pohybovat rameny dozadu a dolů. Cvičení 3: Zvedání ramen je stejně vhodné: pacient střídavě zvedá ramena k uším a poté je tlačí dolů. addukce (přitlačí paži na tělo), pacient sedí například na židli s ručníkem upnutým mezi loket a pas. Lokty jsou ohnuté asi o 90 stupňů - poté pacient přitiskne ručník paží k tělu.

Cvičení 5: The vnější rotace může být trénován tak, že si pacient sedne a ohne paže vedle těla v loktech o 90 stupňů. Lokty se dotýkají boků a pacient nyní otáčí pažemi směrem ven a poté znovu dovnitř. V dalším kroku se provádějí izometrická cvičení: Cvičení 6: A theraband je připevněn k příčce na úrovni kyčle pacienta.

Pacient uchopí konce theraband, ramena jsou v neutrální poloze. Nyní pacient vytáhne theraband směrem k němu a poté uvolní napětí. Všechna cvičení musí pacient cvičit také samostatně - i po ústupu příznaků.

Kromě toho, elektroterapielze použít manuální terapii, nahrávání a fyzikální opatření. Pokud po šesti měsících nebude úspěch úspěšný, bude zvážena operace. Další cvičení najdete v článcích:

  • Ruptura manžety rotátoru - cvičení napodobující
  • Cvičení pro manžetu rotátoru
  • Roztržená manžeta rotátoru

Při fyzikální terapii se používají například aplikace tepla nebo chladu, koupele nebo dokonce závěsný stůl.

Elektroterapie je také součástí fyzikální terapie. V případě a otočná manžeta prasknutí, elektroterapie je ideálním způsobem poskytování cílené podpory strukturám EU ramenní kloub. Spoj je lépe zásoben krev prostřednictvím elektřiny a bolest a zánět šlachy nebo okolní struktury lze zmenšit.

Tepelné aplikace jsou zvláště vhodné pro napětí okolních svalů. The otočná manžeta prasknutí může výrazně omezit pohyblivost ramenní kloub. Jemné mechanismy a reflexní svalové napětí mohou vést k napětí v celém rameni a krk oblast, kterou lze v rámci fyzikální terapie ošetřit červeným světlem, horkým vzduchem nebo fangem.

Studené aplikace se používají zejména při akutním podráždění, ale také během léčby. V případě ošetření třením na úponech šlachy může střídání silného ochlazení, například pomocí lízátka na led, zmírnit bolest během léčby, stimulovat krev krevní oběh a zlepšit účinek terapie. Ve fyzikální terapii existuje celá řada dalších možností terapie. Výše uvedená opatření jsou však zvláště vhodná pro ošetření prasknutí manžety rotátoru.