Roztržení manžety rotátoru - příčiny, příznaky, terapie

Roztržka se projevuje bolestivým omezením pohybu v ramenní kloub a klasickými příznaky zánětu (teplo, otok, zarudnutí, bolest, omezená funkce), které mohou být více či méně výrazné. V závislosti na rozsahu poranění je terapie konzervativní nebo chirurgická. Doporučuje se rehabilitační fyzioterapeutická následná léčba.

Rotátorová manžeta prasknutí je častým onemocněním sportovců. Vrhací pohyby nebo pády mohou způsobit otočná manžeta prasknout. To zahrnuje 4 svaly: Tyto svaly mají připevnění šlachy které běží těsně kolem ramenní kloub oblast.

Tyto šlachy se může roztrhnout v případě přetížení nebo traumatu. U starších pacientů může chronické přetížení vést k degeneraci šlachy, takže se může roztrhat i v případě menšího traumatu nebo dokonce bez zjevného důvodu.

 • M.

  subscapularis

 • M. Supraspinatus
 • M. infraspinatus a
 • M. Teres Minor

Příčiny

 • Rotátorová manžeta praskliny jsou často způsobeny nehodami u mladých pacientů. Šlacha se může roztrhnout, pokud pacient spadne na paži nebo pokud je vyvinuta náhlá silná síla (např. Během silový trénink).
 • U starších pacientů se může šlacha také roztrhat v důsledku menšího traumatu nebo dokonce bez zjevného důvodu. Chronické přetížení mění strukturu šlachy a snižuje její odolnost.

  Stresujícími aktivitami jsou sporty jako badminton nebo tenis, házená, basketbal, ale také soutěžní plavání a mnoho dalších.

 • Odborníci pracující nad hlavou mají zvýšené riziko roztržení rotátorové manžety. Užívání určitých léků, jako je kortizon, může také ovlivnit kvalitu šlachy.
 • Nicméně, bicepsová šlacha prasknutí může předcházet také a SLAP léze. V tomto ohledu článek SLAP Léze Cvičení by vás také mohla zajímat.

Příznaky

Prasknutí manžety rotátoru se projevuje různými příznaky, z nichž některé mohou být velmi nespecifické. Jiné jsou však velmi typické pro prasknutí rotátorové manžety. Obvykle ano bolest pokud je to možné, zhoršuje se to v rameni.

Po akutním poranění nebo podráždění může být rameno oteklé, zahřáté a zarudlé. Body, kde šlachy připojit k humeru hlava jsou citliví na tlak. Pro trhlinu manžety rotátoru (M. Supraspinatus) je typická snížená schopnost roztáhnout paži do strany.

Se spodní částí není pohyb vůbec možný. Někdy se mezi 60–120 ° objeví takzvaný bolestivý oblouk. Obecně dochází ke snížení síly v rameni a možnému pocitu nestability.

Tento bolestivý oblouk se také nachází v tzv syndrom nárazu. Co s tím můžete udělat, se dozvíte v našich článcích Rameno Syndrom nárazu - Fyzioterapie a Dopad na rameno - cvičení. U starších lidí, u nichž se šlacha objevila bez zjevného důvodu, se příznaky mohou jevit méně intenzivní, pohybem se mohou zintenzivnit a mohou být chronické.

Slza je často diagnostikována až několik měsíců po jejím výskytu, protože příznaky se pomalu zhoršují. Bolest v rameni je klasickým příznakem trhání manžety rotátoru. U různých pacientů se však může vyskytnout velmi odlišně.

Starší pacienti si slzu v šlachy často ani nevšimnou, protože se trhá bez zjevného důvodu. Tito pacienti často trpí současným ramenem artróza, což vyžaduje podrobnější vyšetřování příčiny bolesti. Tam je rozptýlené bolest v rameni kloub, který se časem zvětšuje a stává se silnějším a intenzivnějším, zejména při pohybu nebo stresu.

Po pádu nebo traumatu obvykle bolest okamžitě ustoupí. The akromion a body, kde se šlachy připevňují k humeru hlava jsou bolestivé pod tlakem. Pohyb ramenní kloub je často silně omezen kvůli bolesti. Bolest v rameni-krk oblast se může objevit po akutní nehodě i při chronických prasknutích. Přijetím úlevového postoje nebo úhybných mechanismů ramenní opasek je často napjatý a těžký napětí nastat, což se může projevit jako krk bolest stejně jako bolesti hlavy.