Artróza ramenního kloubu (AC kloub) - cvičení

Cvičení by měla být prováděna bolest- přizpůsobeno. Pokud je pohyb velmi bolestivý, nedoporučuje se nutit mobilizaci kloubu tímto směrem, protože chrupavka je pravděpodobně již opotřebovaný až do bodu, kdy se pohybuje kost na kost, a bolestivý pohyb může vést k přetížení a zánětu.

3 jednoduchá domácí cvičení

  • Kruhy na ramenou a krku
  • Ramenní addukce
  • Fyziologická podpora

Cvičení na artrózu akromioklavikulárního kloubu

Zahřívání a příprava Kruhy na ramenou Paže volně visí na těle, celé ramenní opasek se několikrát (přibližně 15) zvedne a volně posune dopředu a dozadu. Cvičení lze provádět paralelně na obou pažích ve stejném směru nebo v opačných směrech, ale lze je cvičit také izolované pouze na jedné paži.

Pohyb paží ve všech směrech (zvedání, roztahování atd.) Může také jemně připravit kloub. Pro ulehčení se doporučuje posilovat kaudální cvičení otočná manžeta, který je často podrážděný artritickými úpony kostí.

Kaudalizační cvičení jsou cvičení, při nichž se svalové napětí používá k pokusu o zvětšení subakromiálního prostoru - tj. Prostoru pod ACG, ve kterém šlachy z otočná manžeta běh. The hlava ramenního kloubu je tažen dolů (kaudálně) v jamce svalovým napětím a šlachy z otočná manžeta dostává více prostoru. 1. cvičení K tomu je paže zvednuta a umístěna do stále pohodlného, bolest- volná poloha na pevném a stabilním povrchu vedle těla.

Projekt předloktí leží naplocho na podložce. Nyní zkuste stisknout paži dolů do podložky. Měly by být cítit svaly na boku stěny kufru.

K žádnému pohybu nedochází. Napětí se udržuje asi 10 sekund a poté se uvolní. Cvičení lze provádět 10-15krát za sebou a mělo by se provádět několikrát denně.

2. cvičení Cvičební program by měl také zahrnovat fyziologická podpora, kde se pacient naučí, aby již dále nezatěžoval ramenní kloub když se opírá o paži, ale aby se stabilizoval pomocí svých svalů. Postavte se asi půl metru před zeď. Nyní se rukama opřete o zeď, jako při tlačení, a stáhněte lopatky k sobě.

Loket klouby jsou mírně ohnuté. Vydržte v této poloze asi 15 sekund. Malé kývavé pohyby dodávají stabilizačním svalům další stimulaci.

Toto cvičení můžete také provádět vleže (viz tlačení na předloktí). Držte se v této poloze a je-li to nutné, přesuňte tělo dopředu a dozadu přes prsty na nohou. Cvičení, která jsou specifická pro konkrétní sport, by měla být přizpůsobena pacientovi terapeutem. Další cvičení najdete v článcích:

  • Ramenní náraz - cvičení
  • Cvičení na artrózu ramen
  • Cvičení pro manžetu rotátoru