Chondroitin sulfát: Funkce

Stejně jako ostatní glykosaminoglykany jsou chondroitin sulfáty záporně nabité a vysoce hydratované. Přitahují kladně nabité sodík ionty, které zase indukují voda příliv. Konečně, chondroitin sulfát pomáhá čerpat tekutinu do proteoglykanů a tím do extracelulární matrix (extracelulární matrix, mezibuněčná látka, ECM, ECM) kloubního kloubu chrupavka a synovium (synoviální tekutina). Chondroitin sulfát je glykosaminoglykan s nejvyšší hodnotou voda vazebná kapacita. Mezibuněčná látka zralého chrupavka obsahuje až 75% voda kromě hlavních komponent Kolagen a proteoglykany. Schopnost proteoglykanů vázat vodu je nezbytná pro tvorbu viskózního, pevného materiálu chrupavka tkáň, která je elastická jak v tlaku, tak v ohybu. Schopnost vázat vodu udržuje vnitřní napětí chrupavky, což je základem pro mechanické vlastnosti chrupavky, jako je plynulý pohyb, pružnost a šok vstřebávání.

A konečně, chondroitin sulfáty A, B i C, jako složky proteoglykanů, jsou důležité pro udržení funkce chrupavky a zdraví. To platí zejména pro tkáň chrupavky klouby a meziobratlové ploténky. Kromě vody se meziobratlové ploténky skládají z kolagenních pojivové tkáně vlákna a fibrocartilage. Chondroitin sulfát může podporovat funkci meziobratlových plotének a pomáhat předcházet jejich degeneraci.

CS chrání stávající chrupavku před předčasným opotřebením inhibicí aktivity určitých katabolik chrupavky enzymy. Chondroitin sulfát inhibuje aktivitu kolagenáza a elastáza, zabraňující degradaci kolagenů (strukturní Proteinů of pojivové tkáně) v matrici chrupavky. The Kolagen síť je vyžadována pro interní vazbu pojivové tkáně a látka chrupavky.

Chondroitin sulfát a osteoartróza

Nedostatek chondroitinsulfátu a dalších glykosaminoglykanů vede ke zvýšené degradaci proteoglykanů, kolagenů a chondrocytových buněk pocházejících z chondroblastů a rezidentních v tkáni chrupavky - kvůli zvýšené aktivitě katabolických látek enzymy. Výsledkem je snížení obsahu chrupavky, což zvyšuje třecí odpor a také abrazi a zvyšuje riziko vývoje osteoartróza.

Ve stáří riziko osteoartróza je zvláště vysoká. Schopnost syntetizovat samotný chondroitin sulfát se snižuje. Výsledkem je, že tělo neprodukuje dostatek proteoglykanů a Kolagen aby byla chrupavka zdravá. Kromě toho aktivita degradující chrupavku enzymy již nelze inhibovat a zvyšuje katabolismus chrupavky hmota dojde. Ve stáří proto hraje zásadní roli další přísun chondroitin sulfátu.

Chondroitin sulfát, podobně glukosamin sulfát, se počítá mezi chondroprotektory (látky chránící chrupavku) používané při degenerativních onemocněních kloubů. Patří také do SYSADOA (Symptomatic Slow Acting Drogy in Osteoartróza) a jsou charakterizovány nedostatkem přímého analgetického účinku. Chondroitin sulfát a glukosamin sulfát působí synergicky, tj. ve stejném smyslu. Stimulují tvorbu nové chrupavky a inhibují aktivitu enzymů ničících chrupavku. Při použití chondroprotektantů lze u pacientů s osteoartrózou podporovat regeneraci tkáně chrupavky, další ztrátu chrupavky hmota lze zabránit, a tím lze zastavit chorobný proces osteoartrózy.

Dále se předpokládá, že mají protizánětlivé (protizánětlivé) vlastnosti. Několik vědeckých studií ukazuje, že chondroitin sulfát vede ke snížení bolest, otoky a zlepšená funkce a mobilita kloubů.

Protože chondroitin sulfát se při perorálním podání špatně vstřebává, měli by pacienti s osteoartritidou užívat glukosamin sulfát, který se v těle přeměňuje na chondroitin sulfát.