Cvičení proti dutému hřbetu

Dutá záda se v lékařské terminologii také nazývá bederní hyperlordóza. To znamená, že zakřivení páteře se zvyšuje v bederní oblasti. Fazeta klouby jsou vystaveny silnému namáhání a fazetovému kloubu artróza může dojít.

V extrémních případech může obratel dokonce sklouznout ventrálně (přední). Takzvaný spondylolistézy (spondylolistéza) však stále více postihuje dospívající v růstu, kteří praktikují sporty, při nichž se využívá extrémně dutá záda. Cílená cvičení jsou určena k tomu, aby se bederní páteř vrátila zpět do extenze a naklonila pánev dopředu.

 • Flexor kyčle (ohýbání kyčle)
 • Dolní část zad (horní část těla zatáhněte / natáhněte dozadu)
 • Břišní svaly (ohněte horní část těla dopředu)
 • Svaly hýždí (zabraňují naklonění pánve dopředu, natažení stehna, únosu kyčle
 • Zadní část stehna (ohýbá kolenní kloub a táhne kyčel)

3 jednoduchá cvičení k napodobení

 • Power-House v poloze vleže
 • Přední podpora
 • Úhlopříčný čtyřnohý stojan

Cvičení

Základní napětí Napětí by mělo být vždy cítit v dolní části břicha a kolem pupku. Záda nefunguje a nebolí! Existuje mnoho variací tohoto jednoduchého základního napětí v poloze na zádech.

Od drtí a „cyklistiky“ až po sed-leh a cvičení pro břišní svaly, které se provádějí pomocí noha pohyby. S fyzioterapeutem by měl být vypracován koordinovaný cvičební program.

 • Jednoduché základní cvičení lze provádět v poloze na zádech.

  Nohy jsou zpočátku nastaveny. Podpatky zůstávají na zemi, prsty jsou vytaženy nahoru, kolena jsou ohnutá asi o 90 stupňů, boky jsou také ohnuté. Pacient leží přímo na podlaze nebo podložce.

  Rohož by neměla být příliš měkká. Nyní aktivně zatlačte na dolní část zad s výdechem do podložky a zvedněte hlava mírně. Pohled směřuje k nohám.

  Napětí se udržuje po dobu 10-15 sekund a poté se pomalu uvolňuje. Pokud je cvičení příliš snadné, mohou být nohy také drženy ve vzduchu v úhlu 90 stupňů. Když nyní přitisknete záda na podlahu, pánev se převalí přes podložku, kolena se přiblíží k obličeji.

  Je důležité zvyšovat cviky pomalu. Pokud břišní svaly jsou na začátku příliš slabé, váha končetin může být stále příliš velká a tahá dolní část zad dále do duté zády.

Přední podpora čtyřnohý stojan To je jen několik návrhů na cvičení, které působí proti prohlubni tím, že posilují břišní svaly a stabilizační svaly. Jednotlivec plán školení musí být samozřejmě vždy přizpůsobeny pacientovi.

Kromě cviků na břišní svaly je třeba vzít v úvahu i jakékoli další problémové body spojené s dutým hřbetem. Například zadní stehno svaly pacientů s dutým hřbetem jsou často příliš slabé a měly by být posíleny. Doporučujeme oblouky kolen, výpady, ale také trénink na strojích.

Další cvičení najdete v článcích:

 • V poloze na břiše je předloktí podpora je velmi dobré cvičení, které působí proti dutému hřbetu. Pacient je v poloze na břiše. Předloktí leží rovnoběžně s podlahou, lokty jsou umístěny přímo pod ramenem klouby.

  V jednodušší verzi kolena zůstávají na podlaze. Horní část těla je zvednutá tak, aby trup a stehna tvořily přímku. Je důležité provokovat procvičovaný pánevní pohyb pro hrbáč.

  Břišní svaly jsou záměrně napnuté, pupek je přitahován k páteři. Tato pozice je nyní držena až 30 sekund. Můžete zde také začít s menšími a pomalu se zvyšovat.

  Provedení cvičení trvá déle. Po krátké přestávce lze cvičení provést přibližně 3-4krát za sebou. Cvičení se stává obtížnějším, když uvolníte kolena z podlahy a dotknete se podlahy pouze předloktím a přední noha.

  Zde je obzvláště důležité neohýbat se v pánvi nebo dolní části zad. Pro další variaci můžete pracovat s odpory, které fyzioterapeut dává pacientovi, zatímco se snaží udržet stabilní polohu. Jednotlivé podpěrné sloupky lze také zvednout, aby se zmenšila opěrná plocha, na které je pacient podepřen, a tím se zvýšila snaha udržet tělo v rovné poloze.

 • Další výchozí pozicí, ve které lze provádět dobré cviky proti dutému hřbetu, je čtyřnohá poloha.

  Z této polohy (ruce pod rameny, kolena pod kyčlí klouby), podpěrné sloupy, tj. rameno nebo a noha nebo společně, lze také zvednout. Pohybující se paží a noha dopředu a dozadu zpevňuje záda, zatímco dělá malé, čímž spojuje lokty a kolena pod břicho, posiluje břišní svaly. Toho lze dosáhnout také velmi dobře se šikmými břišními svaly.

 • Cvičení pro stenózu páteřního kanálu
 • Fyzioterapie pro kompresi nervových kořenů