Kreatin

Úvod

Kreatin je endogenní kyselina a skládá se z aminokyselin glycinu, argininu a methioninu. Nachází se hlavně v kosterních svalech srdcese mozek a varlata. Kreatin hraje důležitou roli v energetickém metabolismu těla, a proto je také velmi zajímavou látkou pro sport (viz: Kreatin pro budování svalů). kromě sacharidy, Proteinů a tuky je kreatin jednou z hlavních látek při výrobě energie.

Účinek kreatinu

Kosterní svaly lidského těla vyžadují ke své kontrakci ATP (adenosintrifosfát). Tyto zásoby však postačují pouze k přímému zásobování energií na dvě až tři sekundy. Poté musí sval přepnout na jiné zdroje energie.

ADP (adenosindifosfát) se tvoří z ATP, který lze syntetizovat na ATP pomocí kreatinu. To dává svalu znovu více energie a sílu lze udržovat. Tento proces regenerace ATP hraje důležitou roli, zejména během krátkodobých zátěží s vysokou intenzitou.

Během silový trénink a zvláště při sprintu přichází na řadu tato forma dodávky energie. Kreatin však také není použitelný ve všech sportech. Přírůstek hmotnosti způsobený zadržováním vody může být překážkou v určitých sportech, jako je Taek-Won-Do, nebo nepřináší žádný užitek.

U sprintů, intervalového tréninku a herních sportů umožňuje kreatin aplikaci větší síly za kratší dobu. Kreatin navíc zpomaluje okyselení svalů a svaly se unavují později a vy můžete hrát déle. Kreatin je obzvláště oblíbený u sprinterů a obecně v atletice.

Ale také v tréninku s více sériemi nebo intervalovém tréninku můžete vyvolat rychlejší zotavení prostřednictvím přísunu kreatinu a trénovat tak tvrději. v silový trénink, kreatin má významný vliv na zvýšení síly pomocí tréninku. U dlouhodobých léků na kreatin lze zaznamenat nárůst síly až o 20 procent při správné výživě, dostatečném množství tekutin a vyváženém plán školení.

Zvýšená síla a schopnost trénovat tvrději také zvýší svalovou hmotu díky syntéze bílkovin. Kromě tohoto efektu bude sval vypadat také větší a definovanější, protože voda je přesměrována do svalových buněk. Užívání kreatinu má také pozitivní vliv na schopnost regenerace.

Přesněji řečeno, kreatin má pozitivní vliv na úroveň poškození svalů během tréninku. Mobilita a svaly bolest jsou také pozitivně ovlivněny. Zdá se, že kreatin má také pozitivní vliv na naše mozek a umožňuje lepší myšlení a zvýšenou kognitivní aktivitu.

Ve studiích na toto téma matematický test ukázal, že příjem kreatinu snižuje únavu. Kreatin má také pozitivní vliv na reakční dobu a může dokonce vést k lepší kognitivní schopnosti u vegetariánů. V jedné studii antidepresivum pacientům bylo podáváno pět gramů kreatinu denně po dobu osmi týdnů.

Kreatin dokázal výrazně zvýšit účinnost antidepresiv. U dospívajících s depresí bylo pozorováno zlepšení až o 55 procent. Kreatin má tedy širokou škálu pozitivních účinků a účinků na naše tělo a náš výkon.

Samozřejmě je třeba vzít v úvahu některé aspekty, například další množství tekutin, které s sebou kreatin přináší. Kromě toho byste měli jíst vyváženě strava a kombinovat vysokou kvalitu Proteinů, sacharidy a tuky se zeleninou, ovocem, masem a rybami. Dostatečný spánek a zotavení v kombinaci s dobrým plán školení jsou také jeho součástí a doplňují rámec, ve kterém a kreatinová léčba je nejúčinnější.