Herpes nos

Úvod

Svědivý, hořící puchýře na zarudlé pokožce v kombinaci s nevzhlednými nažloutlými krustami naznačují infekci opar. Zejména v oblasti rtů trpí mnoho postižených osob rušivým a bolestivým onemocněním. Lékaři pak mluví o „Opar labialis “- v lidovém jazyce také známý jako„ret opar".

Méně častá, ale stejně nepříjemná, je infekce patogenem viry v oblasti nos. Jak sliznice uvnitř, tak vnější kůže nos může být ovlivněn („opar nasalis “). Nesnesitelné svědění často způsobuje, že se postižení dotýkají malých oblastí infekce prsty, a tak šíří patogeny do dalších oblastí obličeje nebo těla. Ve většině případů však může pomoci přísná hygiena a vhodné masti!

Způsobit

Asi 90% populace nese zodpovědnost herpes simplex virus-1, zkráceně HSV-1, v jejich tělech. Během brzy dětství, lidé obvykle přicházejí do styku s virem nepozorovaně. V některých případech se tato primární infekce u dětí jeví jako „ústa trouchnivění".

Jakmile virus vstoupí do těla, může zůstat v nervových uzlinách (lat.: Ganglia) po celý život. Postižené osoby se tak stávají buď bezpríznakovými (asymptomatickými) nosiči, nebo přibližně v 50% případů dochází k tzv. „Reaktivaci“ viru herpes.

Co je to však reaktivace? Když naše imunitní systém je oslaben např. nemocí, psychickým stresem nebo horečkase viry zasáhnout postižené oblasti kůže malými, citlivými nervy a způsobit tam typické příznaky. Normálně lze reaktivace pozorovat zejména v ret oblast.

Občas však nos může být také ovlivněn oparem. Podstatně častější než reaktivace v nosní oblasti je však přímý přenos viry. Zvláště v případě ret herpes, patogeny se dostávají do jiných oblastí obličeje, jako je nos, prostřednictvím našich prstů.

Malá poranění sliznice nebo bolavá kůže, např. Způsobená nachlazením, také upřednostňují herpetické onemocnění. V posledních letech došlo také k trvalému nárůstu infekcí v oblasti obličeje způsobených herpes simplex virus-2. Normálně je za tento patogen zodpovědný genitální opar infekce (Herpes genitalis), ale mohou také zasáhnout oblast rtů nebo nosu, například při nedostatečné hygieně.

v průběh nachlazení, Naše imunitní systém může být ovlivněn. Pokud časté vyfukování nosu způsobí i ty nejmenší trhliny na sliznici a okolní pokožce, mají herpes viry snadnou práci: herpes virus se znovu aktivuje a vypukne. V minulosti lidový jazyk tento jev také nazýval „horečka puchýř “.

Pro postižené osoby je nachlazení a současný nosní opar značnou zátěží a někdy je extrémně obtížné s ním zacházet. Snadno se vytvoří začarovaný kruh mezi oparovými puchýři, které se rozlomí v důsledku vyfouknutí nosu a obnovené infekce v důsledku nedostatečné hygieny. Herpes virus je v populaci velmi rozšířený.

Více než 90% dospělých má latentní infekci herpetickým virem-1, který také způsobuje nosní opar. To však neznamená, že herpes vždy způsobuje příznaky. Spíše virus v lidském těle nepozorovaně spí a v některých situacích se znovu aktivuje, což způsobí propuknutí oparu.

Nachlazení proto nemůže samo o sobě spustit nebo způsobit opar na nose. Nejprve musí dojít k infekci virem herpes. K tomu obvykle dochází v určitém okamžiku v dětstvínapříklad prostřednictvím kontaktu s opary na rtech. Typickými spouštěči reaktivace viru jsou stres, horečnaté infekce, zvýšené vystavení slunečnímu světlu nebo různé podmínky, za kterých imunitní systém je oslaben.