Prednison: Účinky, použití a rizika

Prednison je takzvaný glukokortikoid, steroidní hormon, který se produkuje v samotném lidském těle. Je široce používán v medicíně, protože má protizánětlivý účinek a potlačuje imunitní systém reakce. V lékařských kruzích je známo již od padesátých let.

Co je prednison?

Prednison je široce používán v medicíně, protože má protizánětlivý účinek a potlačuje imunitní systém reakce. Termín prednison se týká takzvaného glukokortikoidu. Jedná se o steroidní hormon, který se produkuje v kůře nadledvin. V játralze látku také převést na prednisolon, který má aktivní metabolické vlastnosti. Prednison se v medicíně používá od 1950. let XNUMX. století a používá se k nejrůznějším účelům. Téměř každá nemoc zahrnující imunitní systém lze léčit prednisonem. Trvalé a / nebo vysoce koncentrované užívání látky vede k rychlé závislosti těla, takže musí dojít k pomalému odběru, který může trvat několik týdnů. Náhlý výběr může vést za určitých okolností ohrožuje život ohrožující podmínky.

Farmaceutické účinky

Prednison může v těle vykonávat různé úkoly. V kůře nadledvin se vyrábí nejen samotný steroidní hormon, ale také Kortizol, který je potřebný pro četné metabolické procesy. Pokud tělo chybí Kortizol nebo je jeho produkce omezená, může jej nahradit prednison. To obvykle vyžaduje další dávky obsahující prednison drogy; pro tyto účely je však látka obvykle v nízkých dávkách. Vyšší dávky prednisonu působí v těle protizánětlivě a mohou také s určitým zpožděním potlačit imunitní systém. Přitom chrání již poškozenou tkáň před invazí zánětlivých látek Patogenů. Zároveň zabraňuje imunitním buňkám uvolňovat látky, které vést na typické imunitní reakce. Zánětlivým reakcím lze tedy předcházet nebo je po jejich výskytu významně oslabit. V případě onemocnění dýchacích cest prednison potlačuje hromadění voda (edém) ve sliznicích, což vede k rozšíření průdušek vchod a snížení produkce hlenu a tím ke zmírnění příznaků. Když alergie dojde, je obvyklá prudká reakce těla na alergen také významně snížena prednisonem, což má za následek mnohem slabší příznaky.

Lékařské použití a aplikace

V medicíně se prednison používá k léčbě mnoha různých onemocnění. V zásadě jej lze použít při všech onemocněních a stavech, na nichž se podílí imunitní systém nebo u nichž obvykle dochází k zánětlivým reakcím, kterým je třeba zabránit. Použití prednisonu je tedy užitečné například také po transplantaci orgánu, protože může zabránit odmítnutí cizího orgánu. Alergie, zánětlivé reakce, které nejsou vyvolány viry or bakterie, revmatická onemocnění a onemocnění dýchacích cest, jako jsou chronická bronchitida jsou obvykle léčeni prednisonem. Těžší nemoci jako např játra a ledvina zánět, roztroušená skleróza, pneumonie or leukémie také často dobře reagují terapie s prednisonem. To platí také pro nemoci postihující svaly nebo nervový systém, Jako fibromyalgie or autoimunitní onemocnění jako myasthenia gravis, správa nižších dávek prednisonu je také užitečné v případech ztráta chuti k jídlu, nevolnost, nebo například přítomnost anorexie (zejména pokud jsou tyto stížnosti způsobeny rakovina, například), kvůli jeho způsobu působení na gastrointestinální trakt.

Rizika a vedlejší účinky

Dlouhodobě a / nebo vysocedávka užívání prednisonu může mít za následek různé vedlejší účinky. Mezi nejčastější patří osteoporóza, cukr poruchy metabolismu, bolest hlavya zvýšené riziko infekce. Může způsobit vnější použití prednisonu kožní změny, zejména zvýšená citlivost kůže a barevné změny. Velmi dlouhodobé užívání může mít za následek úplnou ztrátu funkce kůry nadledvin. Vzhledem k závažnosti některých možných nežádoucích účinků by měl být prednison podáván pouze na základě pozorování a pouze tehdy, je-li to skutečně nutné terapie s prednisonem musí být vždy ukončeno pomalu („plíživě“), protože jinak kůra nadledvin nemůže optimálně obnovit svou funkci. V nejhorším případě to může být vést život ohrožující stav, kterému je třeba se za každou cenu vyhnout.