Fyzioterapie retropatelární artrózy

Retropatelární artróza je opotřebení chrupavka v oblasti patelárního femorálního kloubu způsobeného degenerativními procesy. Skládá se ze zadní části čéšky a přední části nejnižšího konce čéšky stehno. Kontaktní body těchto dvou kostních částí leží na sobě navzájem chrupavka povrchy.

Fyzioterapie a cvičení

Při léčbě retropatellar artróza, fyzioterapie může být účinně použita v konzervativní terapii. Skládá se z několika opatření, která lze předepsat. Masáže lze použít k uvolnění napjatých svalů retropatelárního kloubu.

Tím je svalstvo lépe zásobeno krev znovu. Fyzioterapii lze podpořit obvazy a páskou. Další možností je manuální lymfy drenáž, která působí na zánět v kloubu.

Podporuje to hojení ran a stimuluje lymfatický systém odstranit více otoků z kloubu. Pomocí páskování získává retropatelární kloub stabilitu. V každém případě mohou kineziotapy propagovat krev oběh a mají dekongesční účinek.

I když účinek pásky nelze potvrdit kvůli nedostatku vědy, mnoho sportovců hlásí bezpečný pocit v kloubu aplikací pásky. Aplikace by měla být prováděna vyškoleným personálem. Manuální terapie může být také použita ve fyzioterapii.

Tím se pohybuje kloub a stimuluje se produkce synoviální tekutina, který je snížen u všech typů osteoartrózy. Mechanický stimul má také a bolest- uvolňující účinek a krev je stimulován oběh. Tato fyzikální opatření jsou vhodná nejen pro konzervativní terapii, ale lze je provádět i před a po operaci.

V každém případě by svaly měly být posilovány cviky, aby byly dobře udržovány stav. Bolest a omezený pohyb může způsobit atrofii svalu, tj. zmenšit se. Zvláště pokud je retropatelární artróza je způsobena nestabilitou čéšky, svalu čtyřhlavý sval femoris by měl být trénován, aby poskytoval stabilitu kloubu.

Proveďte cvičení 15–20krát po dobu 3–5 sérií. To se zaměří na sval Quatriceps femoris, který je zodpovědný za prodloužení kolenní kloub. Toto také vycentruje čéška v kloubu.

Sval běží z pánve podél přední části stehno, projde čéška prostřednictvím vazu a připojí se k dolní části noha níže čéška. Skládá se ze čtyř hlav, které se při pohybu kolena vždy používají společně. Ke cvičení potřebujete pouze podložku nebo si lehnout na postel.

Posilovací cvičení se provádějí v poloze na zádech. Nohy a paže jsou natažené na podlaze: 1) Nejprve natáhněte jednu noha nahoru a jděte co nejdále. Špičky nohou směřují nahoru ke stropu.

Pomalu sejděte znovu s nataženou noha, ale nedávejte to dolů, ale znovu to natáhněte. Opakujte cvičení a vyměňte nohu. 2) Pro další cvičení otočte pravou nohu doprava a natáhněte ji nahoru.

Špičky nohou směřují doprava a vy znovu chodíte, jak můžete. Když nohu sklopíte, nedávejte ji dolů, ale znovu ji natáhněte nahoru. Otočení nohy doprava více zatěžuje vnitřní část hlava kolenního nástavce.

Celý sval je však znovu trénován. 3) Cvičení opakujte a v tomto případě otočte pravou nohu doleva. Toto cvičení se také provádí oběma nohama.

4) Pásmo Thera lze použít ke zvýšení intenzity. To je připojeno těsně pod kolenem. Dejte obě nohy k sobě a zavázat theraband kolem. Tyto tři cviky jsou opět prováděny pomocí theraband. Články, které by vás mohly zajímat:

  • Fyzioterapie pro artrózu kolena
  • Ruční terapie
  • Cvičení pro kolenní kloub
  • Cvičení proti bolesti kolena