Kyselina listová

Definice - Co je kyselina listová?

Kyselina listová nebo také nazývaná folát patří do vitamíny. Přesněji řečeno, je to vitamin B9. Podílí se na různých procesech v těle a je někdy důležitou součástí buněčného dělení, krev formace a zrání dítěte v děloze. Prostřednictvím zdravé a vyvážené strava, je tělo obvykle zásobováno dostatečným množstvím vitaminu B9. Ve zvláštních situacích, jako např těhotenstvímůže být nutná vyšší dávka kyseliny listové, kterou lze kompenzovat například užíváním tablet vitaminu B9.

Standardní hodnoty

Standardní hodnoty v krev dospělého člověka jsou koncentrace kyseliny listové> 2.5 ng / ml. Nedostatek kyseliny listové se projevuje anémie a je charakterizován hodnotami <2.0 ng / ml. Anémie v případě nedostatku kyseliny listové je charakterizován příliš nízkým počtem červených krev buněk a také změna vzhledu krevních buněk, nazývaná také erytrocyty.

Kyselina listová se užívá s jídlem. Denní potřeba kyseliny listové pro dospělé je asi 300 mikrogramů. Po dobu těhotenství a laktace je požadavek zvýšen. Příliš nízká koncentrace kyseliny listové v krvi může být obvykle kompenzována podáním tablet kyseliny listové.

Funkce kyseliny listové v lidském těle

Jíst zelenou zeleninu, jako jsou fazole, avokádo, chřest a špenát, lidé mohou absorbovat kyselinu listovou. Ten se poté v těle metabolizuje a až poté dosáhne své aktivní formy. Díky své modifikaci je pak kyselina listová nebo tetrahydrofolát potom schopen účastnit se různých procesů v těle.

Je zvláště důležitý při tvorbě červených krvinek, tzv erytrocyty. Kyselina listová také hraje důležitou roli v vývoj dítěte v děloze. Přesněji řečeno, při vývoji takzvané neurální trubice.

Toto je předchůdce struktura mozek a mícha. Uzavírá se znovu po několika týdnech těhotenství. Kyselina listová zde hraje důležitou funkci - nedostatek kyseliny listové často vede k chybnému uzávěru nebo dokonce k jeho nedostatečnému uzavření. Výsledkem je otevřená zadní část tzv spina bifida nebo malformace plodu mozek může dojít. Dostatečný přísun kyseliny listové do těla je proto nesmírně důležitý, zejména v rané těhotenství, protože může výrazně snížit riziko defektů neurální trubice.