Revmatická onemocnění | Bolest kloubů

Revmatická onemocnění

Revmatická onemocnění obvykle vedou k bolesti kloubů různých stupňů. Revmatická artritida je nejčastější zánětlivé onemocnění kloubů. Zvláště často postihuje ženy a může se vyvinout ve věku od 35 do 45 let bolest obvykle začíná nejprve na prst a špička klouby, čímž nejsou ovlivněny konečné klouby, na rozdíl od kloubů v blízkosti trupu.

Pacienti si často stěžují ranní ztuhlost v klouby, který se zlepšuje až po přibližně 30 minutách. Kromě toho často dochází k otokům, přehřátí a zarudnutí klouby. Onemocnění obvykle postupuje ve fázích, přičemž relaps trvá jeden týden až několik měsíců.

Jak onemocnění postupuje, může být ovlivněno stále více kloubů, obvykle symetricky na obou stranách. Terapie V současné době existují různé možnosti léčby revmatoidních onemocnění artritida. Nejprve konzervativní léčba léky proti bolesti a pokus o protizánětlivé léky.

Některé speciální léky, jako např methotrexát, jsou také zpočátku výhodné. Pokud pomocí těchto opatření nelze dosáhnout zlepšení symptomů, lze se uchýlit k konceptům alternativní terapie. Patří sem chirurgické zákroky, které jsou zpožděny co nejdéle.

Stejně jako v případě artrózalze provést ztuhnutí kloubu (artrodézu) nebo náhradu kloubu pomocí endoprotézy. Kromě toho lze spoj také odstranit bez výměny; toto se často používá pro klouby malých prstů. V raných stádiích onemocnění může mít synovialektomie pozitivní vliv na průběh onemocnění. Takzvaná synovie, sliznice z kloubní tobolka, který je původem zánětlivého procesu, je odstraněn. Pokud je odstraněn dříve, lze obvykle pozorovat snížení zánětu se zlepšením příznaků.

Dna

Dna je onemocnění charakterizované ukládáním krystalů kyseliny močové v různých tkáních a kloubech. Možné příčiny jsou např. A ledvina dysfunkce nebo porucha metabolismu purinů, která zvyšuje hladinu kyseliny močové v krev nemocné osoby. Když krev je přesycený, přebytek kyseliny močové se nakonec vysráží ve formě krystalů.

Nemoc, která se obvykle projevuje ve věku od 40 do 60 let, je postižena převážně muži dna je přerušovaný a pokud se neléčí, vede k dlouhodobému poškození kloubů a chrupavka, Jakož i ledvina selhání. Typické příznaky dna jsou náhlý nástup velmi závažné bolest v postižených kloubech, které jsou také oteklé a extrémně zarudlé a přehřáté.

V zásadě může být postižen jakýkoli kloub, ale velmi často akutní záchvat dny se vyskytuje v základním kloubu palce na noze. Na rozdíl od revmatoidních artritidamohou být také ovlivněny koncové klouby prstů na rukou a nohou. Neošetřený takový útok trvá asi 2-3 týdny.

Dna se může změnit z akutní na chronickou formu, kdy jsou záchvaty méně závažné, ale onemocnění již vedlo k významnému poškození a funkčnímu poškození. Terapie strava by měla být přizpůsobena této nemoci. Vysoká hladina kyseliny močové v krev je třeba se vyhnout.

Bohatý na bílkoviny strava se zvýšeným příjmem nenasycených mastných kyselin se obecně doporučuje. Je třeba se pokud možno vyhnout živočišným produktům, zejména masu, uzeninám a rybám, které přispívají ke zvýšení hladiny kyseliny močové v krvi. Akutní záchvat dny je léčen zejména protizánětlivými léky (NSAID), které zpomalují zánětlivý proces a zlepšují bolest.

V případě chronické dny se používají určité léky, jako jsou urikosurika a urikostatika. Urikosurika snižují reabsorpci kyseliny močové v ledvina, což znamená, že kyselina močová se vylučuje častěji močí. Uricostatika zasahují do metabolismu kyseliny močové a inhibují enzym (xanthinoxidáza), který tvoří kyselinu močovou.

To snižuje hladinu kyseliny močové v krvi. reaktivní artritida se týká zánětu kloubů po předchozí imunitní reakci těla na určitý podnět. Takovým stimulem může být například předchozí bakteriální infekce, ale také očkování apod.

Reiterova choroba je zánět kloubů po bakteriálním střevním nebo Infekce močových cestPostiženi jsou většinou mladí muži ve věku od 20 do 30 let, kteří se kromě kloubů mohou také vyvinout uretritida (uretritida) a zánět spojivek/ zánět oka kůže (zánět spojivek /uveitis). Kombinace těchto příznaků je také známá jako Reiterova triáda. v reaktivní artritida, koleno a kotník klouby jsou preferovaná místa, ale v zásadě může být ovlivněn jakýkoli kloub.

Klouby jsou často oteklé a přehřáté, což často vede k závažným kloubním výpotkům. Předpokládá se, že předchozí reakce těla na bakteriální infekci způsobí vznik jakéhokoli autoimunitního onemocnění, které pak působí proti vlastním tkáním těla. Terapie Převážně protizánětlivé léky se používají v kombinaci s ochlazením postiženého kloubu. Od té doby reaktivní artritida obvykle již není patogenem, antibiotická léčba se nedoporučuje. V chronických případech imunosupresivní léky lze dát.