Suckworms: Infekce, přenos a nemoci

Sucker červi jsou třídou plochých červů. Jsou klasifikováni jako paraziti.

Co jsou sající červi?

Suckworms (Trematoda) jsou třídou plochých červů (Plathelminthes). Červi vést parazitický životní styl a zahrnuje asi 6000 různých druhů. Typickou charakteristikou sacích červů je jejich tělo ve tvaru listu nebo válečku. Kromě toho mají paraziti dva přísavky, které slouží jako adhezivní orgány. Známými druhy sajících červů jsou například dvojice motolice, střevní motolice, plíce červ a velký játra náhoda. Některé motolice mají schopnost infikovat a způsobovat onemocnění u lidí iu prasat, skotu, psů a koček. Většina druhů sajících červů jsou hermafroditi. Zvířata tedy mají mužské i ženské pohlavní orgány. Jako hermafroditi mají schopnost oplodnit se navzájem i sebe.

Výskyt, distribuce a charakteristiky

Sací červi jsou distribuováni téměř po celém světě. Přednostně se objevují na místech, kde nacházejí své hostitele. Dospělí sající červi tedy žijí v mnoha druzích obratlovců. První mezihostitelé sajícího červa jsou vždy hlemýždi. Jako druhý hostitel mohou sloužit ryby nebo členovci. Konečným hostitelem je druh obratlovců bez pevného přiřazení. Díky svým stravovacím zvyklostem se sající červ Fasciola hepatica většinou vyskytuje u konečných hostitelů, jako jsou ovce a dobytek. Je však také docela možné, že zamoří člověka. Délka sacích červů se pohybuje od 0.2 do 165 milimetrů. Motolice mají obvykle tvar těla, který je plochý a dlouhý. Někdy je to také dřep. V porovnání, žíla motolice a párové motolice mají téměř kulatý průřez. The zažívací trakt sajících červů končí slepé. Kromě toho jsou vybaveny specializovanými smyslovými orgány. Na předním konci těla má sací červ a ústa zelenáč. Kromě toho existuje ventrální přísavka. Se svými svalovými přísavkami má většina sajících červů schopnost připojit se ke konkrétním dokovacím místům na těle hostitele. Většina druhů červů prochází dvěma larválními stádii krátkého trvání. První životní fáze larev červů se nazývá řasinkatá larva nebo miracidium. Miracidium má a vlasy srst a svědčí o původních příbuzných plochých červů, tubellaria. Všichni sající červi představují endoparazity. Jejich životní cykly jsou považovány za složité. V zásadě tedy paraziti pro svůj životní cyklus vyžadují různé druhy obratlovců. Hostitelské tělo obvykle vylučuje červa vajíčka ve svých výkalech. Pokud žijí sací červi voda, líhnou miracidia (řasinkové larvy). Miracidium se pohybuje kolem v voda dokud nejsou vyčerpány jeho energetické rezervy. Pokud má řasinková larva štěstí, najde šneka, který je vhodný pro její další vývoj. Aby pronikl hlemýžď, miracidium se vrtá do tkáně. Metamorfóza vede k transformaci na plodovou trubici. V této sporocystě dochází k rozvoji dceřiných sporocyst nebo redií (stablarvae) pučením a tyto se pohybují dopředu do středního střeva hlemýžďa. Další stablarvy se vyvíjejí ze stablarv. Z nich se vytvářejí nové larvální formy s ocasními larvami (cercariae). Cercariae jsou schopni opustit hostitelského šneka a vyhledat nového zprostředkujícího hostitele. To jsou obvykle ryby, kterými jsou spolknuty. Někdy paraziti způsobují významné změny v chování postižených ryb. Výjimkou je rodina sacích červů Fasciolidae. V této rodině se cercariae připevňují k vodním rostlinám. Tam tvoří cysty a vyvíjejí se v metacercariae. Prostřednictvím jídla mohou metacercariae vstoupit do konečného hostitele, který zahrnuje ptáky nebo savce. Po roztržení obklopujících cyst mladí červi obvykle kolonizují zažívací trakt. Někteří však také pronikají do krve, plic nebo játra. Sexuální dospělost a páření se nakonec odehrává na těchto stránkách.

Nemoci a nemoci

Většina sajících červů žije v tropech. Některé druhy mohou zamořit lidi a způsobit v nich různé nemoci. Patří sem především pár motolice (schistosomy), které způsobují schistosomiáza (bilharzia) v mnoha tropických zemích. Podle odhadů WHO je schistosomy infikováno více než 200 milionů lidí. Přibližně 120 milionů postižených trpí příznaky onemocnění. U přibližně 20 milionů pacientů má napadení parazity dokonce vážné následky. Přibližně 20,000 XNUMX lidí zemře každý rok na následky schistosomiáza. V medicíně se rozlišuje mezi střevní bilharzií, játra slezina bilharzia a měchýř bilharzia. V případě napadení člověka červem sání voda, svědivé zarudnutí na kůže zpočátku znatelné. Později pacient také trpí horečka. Poté, typické schistosomiáza objevují se příznaky, jako např krev usazeniny na stolici nebo krvavá moč. Pokud napadení červy trvá několik let, pojivové tkáně změny v dvojtečka a jsou možné závažné poruchy funkce jater. Při včasné léčbě je však prognóza schistosomiázy obecně pozitivní. V mírném podnebí, jako je Evropa, se patogenní sací červi u lidí kvůli vysoké hygieně stěží vyskytují opatření. U divokých zvířat a hospodářských zvířat se naopak vyskytují výrazné červy. Pokud však motolice vstoupí do lidského těla, příznaky závisí na tom, na který orgán byl napaden. Takže náhodná onemocnění jater často způsobují příznaky, jako je bolest břicha, žloutenka a průjem. Nemoci způsobené motolicemi se léčí speciálními odčerveními drogy (anthelmintika), které se podávají jednou. The drogy zasahovat do metabolismu motolice a zabíjet je, což umožňuje jejich vylučování stolicí.