Terapie | Prolaps dělohy

Terapie

Terapie a prolaps dělohy záleží na mnoha faktorech. Jedním z důležitých faktorů je věk pacientky a to, zda stále chce mít děti. Kromě toho se rozlišuje mezi různými stupni prolapsu nebo prolapsu.

Celkový prolaps přirozeně vyžaduje jinou terapii než mírný prolaps bez příznaků děloha. V tomto bodě vyjasňuje další důležitý aspekt: ​​Má pacient nějaké stížnosti / příznaky kvůli prolapsu? Všechny tyto body společně tvoří základ pro výběr individuální terapie.

Prvním krokem při léčbě a děloha výhřez zahrnuje pánevní dno výcvik. Jedná se o specifická cvičení, která mají za cíl trénovat a tím posilovat pánevní dno zejména svalů a vazů. V mírných formách děloha výhřez, to už může být slibné; v těžkých formách nebo a prolaps dělohy, tato cvičení by měla být prováděna souběžně s terapií.

Drogerie navíc nabízejí speciální šišky pro pánevní dno trénink, který si žena může vložit do pochvy a pokusit se držet pouze svaly pánevního dna. To také vede k posílení příslušných svalů. Mnoho žen si ani neuvědomuje, které svaly musí napínat pro cvičení pánevního dna.

V tomto případě může odborník pod dohledem, např. U fyzioterapeuta, přinést jasnost. Pro postižené ženy, které již jsou v jejich menopauza, hormonální léčba nabízí další způsob, jak zmírnit příznaky. K léčbě mohou také pomoci speciální krémy nebo čípky obsahující estrogen (estrogen je ženský pohlavní hormon), které se zavádějí vaginálně. prolaps dělohy.

Lze také použít vaginální kroužky, které nepřetržitě vylučují určité množství estrogenu. Pesary jsou další možností neinvazivní terapie, která je zvláště vhodná pro starší pacienty. Poskytují mechanickou podporu děloze, a tím i pánevnímu dnu. Ve zvláště závažných případech prolapsu nebo prolapsu dělohy je obvykle metodou volby chirurgický zákrok.

Trvá asi jednu hodinu a provádí se pod Celková anestezie. Lékař může často operovat pochvou, takže zvenčí není vidět jizva. Někdy je však nutný břišní řez, který je obvykle asi 5 cm dlouhý a je proveden přes dolní část břicha.

Cílem operace je přemístit spuštěné nebo dokonce obrácené břišní orgány zpět na původní místo a tam je zafixovat. Existuje několik možností. Nejběžnější je takzvaná vaginální plastická chirurgie (colporrhapy): V případě a měchýř a vaginální prolaps přední plastické chirurgie a v případě rektálního a vaginálního prolapsu zadní plastická chirurgie.

Zde se shromažďují svaly pánevního dna a měchýř or konečník je vytažen a sešit. U žen, které již nechtějí mít děti, je často používanou možností léčby hysterektomie. Při této operaci je celá děloha odstraněna pochvou.

Zůstává šitý pahýl pochvy, někdy s čípek. Aby se zabránilo opakování, je toto fixováno na pánevní kost speciálními tkáňovými proužky (vaginosakropexy). Další chirurgickou metodou je TVM (metoda transvaginální síťky), při které chirurg implantuje síťku mezi pánevním dnem a měchýř.

Tento postup lze provádět také vaginálně, a je proto také dobrou variantou pro léčbu prolapsu dělohy z kosmetického hlediska. U některých pacientů je však prolaps doprovázen také únik moči (nekontrolovaný únik moči). V tomto případě by měla být zvolena chirurgická metoda, která se zaměřuje na funkci močových odboček.

U žádné z výše uvedených terapeutických metod nejsou známy žádné závažné komplikace. Pacienti zpravidla zůstávají v nemocnici asi 3-4 dny po operaci za účelem kontroly pacientů. Když je přední vaginální stěna shromážděna, je odstraněna z močového měchýře a jednotlivé vazy spojené se stěnou močového měchýře jsou shromážděny nahoru.

To způsobí, že močový měchýř po operaci stojí o něco výše než dříve. Tato změna může vést k tzv stresová inkontinence. To je únik moči to je způsobeno močovým měchýřem a močová trubice příliš strmý vztah k sobě navzájem, což znamená, že kontinence již není zcela zaručena.

Stejně jako u jiných chirurgických zákroků stále existuje riziko poranění struktur v chirurgickém poli a opětovný pokles močového měchýře. Použití pesaru se často doporučuje u starších pacientů, kteří kvůli svému celkovému výkonu nemohou být operováni stav. Jedná se o zdravotnický prostředek, který zavádí gynekolog do pochvy před čípek.

V dnešní době je většina pesarů vyrobena ze silikonu, porcelánu nebo plastu a může mít tvar prstenu, luku, kostky nebo mísy. U této metody léčby je však důležité si uvědomit, že pesar vůbec neléčí příčinu prolapsu dělohy, ale pouze působí proti dalšímu ochabnutí pánevního dna. Aby se zabránilo intravaginálnímu zánětu nebo dekubitům, je nutné pesar vyměnit a nejpozději každých osm týdnů důkladně vyčistit.

V mnoha případech se ukázalo jako užitečné aplikovat vaginální krémy nebo čípky obsahující estrogen během pesarického použití. Předpokladem pro použití pesaru je však intaktní perineální svalstvo. Pro poněkud mladší pacienty jsou k dispozici také pesary pro vlastní náhradu.

Nosí se pouze během dne, aby vaginální prostředí mělo příležitost regenerovat během noci. Je nemožné obnovit již potopené pánevní dno nebo prolaps dělohy do původního stavu pouze pomocí homeopatických léků. Nicméně pole homeopatie nabízí prostředky, které mohou pozitivně ovlivnit příčinu prolapsu.

Například, pokud prolapsu dělohy předchází slabost pojivové tkáně, přičemž křemen D3 (každá čtyři globule) několikrát denně by měla znovu posílit pojivovou tkáň. Některé postižené ženy to také uvádějí homeopatie může zmírnit jejich příznaky. Někteří homeopati jsou toho názoru, že existují také léky, které působí přímo proti prolapsu dělohy. Patří mezi ně Aesculus, Aletris farinosa, Lilium tigrinum a PodofyllumV každém případě by však měl být konzultován lékař, který pak může společně s pacientkou rozhodnout, do jaké míry pro ni může být homeopatická terapie užitečná.