Vitamin A - retinol

anglicky: vitamina a acidoview vitamínů

Výskyt a struktura vitaminu A.

Beta-karoten, předchůdce vitaminu A, lze rozdělit na dvě molekuly sítnice, které se skládají ze čtyř izoprenových jednotek a jednoduchého kruhového systému. Vitamin A je dodáván prostřednictvím potravin a je obsažen zejména ve zdrojích živočišných potravin. Játra obsahuje obzvláště velké množství vitaminu A, protože vitamin rozpustný v tucích je uložen v tomto orgánu.

Dalšími zdroji jsou mléko a mléčné výrobky, jako je máslo, vejce (zejména vaječný žloutek) a ryby. Vegetarián nebo vegan strava může také pokrýt požadavky. V rostlinných zdrojích je obsažen především takzvaný provitamin A (β-karotin), který tělo dokáže přeměnit na vitamín A.

Provitamin A je obsažen zejména v mrkvi. Další zeleninové jídlo s vysokým obsahem provitaminu A jsou meruňky, zelené zelí, špenát a dýně. Provitamin A nabízí tu výhodu, že jej tělo přemění na vitamin A pouze v případě potřeby, takže nehrozí nadměrné zásobování.

Nadměrná nabídka živočišných potravin je však také poměrně vzácná. A ještě jednou stručně shrnuji výskyt vitaminu A:

  • Zelenina (mrkev, pomeranče, špenát, brcolli, zelené zelí)
  • Zvíře (játrové výrobky, ryby, vaječný žloutek, mléčné výrobky)

Retinal je nezbytný pro vizuální proces. Zde je to část komplexu receptorů, která je citlivá na světlo.

Struktura sítnice se mění dopadem světla, což vede k aktivaci G-proteinu. Tento řetězec reakcí nakonec vede k vnímání světla jako takového. Retinal lze transformovat na retinol a kyselinu retinovou. První chrání epitel (vnitřní a vnější povrch těla), druhý se podílí na genové expresi a má tak vliv na vývoj a růst.

Nedostatek vitaminu A

První příznaky jsou většinou noční slepota. Pokud je výraznější, může být rohovka (rohovka, která nejvíce přispívá k lomu světla, a tím k vidění) zrohovatělá. Toto je nejčastější příčina slepoty u dětí v zaostalých zemích!

Další příznaky a nedostatek vitaminu A zahrnují zrohovatění sliznice. S vitaminem A může být také příliš velký příjem. To vede k tzv hypervitaminóza (příliš / příliš).

Známky toho jsou závratě, zvracení, bolesti hlavy a - pokud přetrvává po dlouhou dobu - vypadávání vlasů a kůže dehydratace. Vitamin A je důležitý pro normální funkci pokožky. Nedostatek má tedy řadu účinků na náš největší orgán, ale sám o sobě je nespecifický.

To znamená, že jsou možné i jiné příčiny a že je vždy třeba vzít v úvahu celkový obraz. Jedním z možných důsledků a nedostatek vitaminu A je suchost pokožky v důsledku snížené produkce potu a kožního mazu. Vede také ke zvýšené tvorbě vrásek a snížení elasticity pokožky.

Křehké nehty a vypadávání vlasů může být také důsledkem. Kromě suchých sliznic zvyšuje riziko také nedostatek vitaminu A. rakovina. Snížené slina výroba také vede k suchu ústa a zvýšená náchylnost k zánětu zubů a žvýkačky.

Vzhledem k tomu, že vitamin A je zvláště důležitý pro oči a náš zrak, nedostatek se zde často projeví nejrychleji. To obvykle vede k takzvané noci slepota. To znamená, že člověk může ve tmě vidět mnohem horší než dříve nebo ve srovnání se zdravými lidmi bez ní nedostatek vitaminu A.

Příčinou je zhoršené vidění světlo-tma. kromě zraková ostrost klesá. Člověk tak vidí více rozmazaně a rozeznává tváře horší a má problémy s. Kromě toho dochází k vysychání slzných žláz a pojivových kůží a tím k vysušení, svědění očí.

Kromě toho se mohou tvořit bledé a nadržené skvrny. Dále se mohou na rohovce tvořit vředy. Pokud nedostatek vitaminu A není kompenzován, slepota může nakonec vést.

Kromě toho slzné žlázy a spojivka vyschnout, což vede k suchu, svědění očí. Kromě toho se mohou vytvářet bledé a nadržené skvrny. Dále se mohou na rohovce tvořit vředy.

Pokud nedostatek vitaminu A není kompenzován, může nakonec dojít k oslepnutí. Nedostatek vitaminu A je jednou z mnoha možných příčin vypadávání vlasů. Pokud se v očích a pokožce vyskytnou příznaky, které se shodují s nedostatkem vitaminu A, je podezření potvrzeno.

Důkazy však může poskytnout pouze a krev test a odborné posouzení lékaře vlasy ztráta je patrná, nedostatek vitaminu A jako příčina je spíše nepravděpodobný. Vysvětlení toho, co je příčinou vlasy ztrátu může provést i lékař. Je to velmi rozšířené stav, zejména u mužů, ale také u mnoha starších žen.

Příčinou jsou obvykle spíše hormonální problémy. Za žádných okolností by se nikdo neměl pokoušet léčit vlasy ztráta s produkty vitaminu A. Pokud není nedostatek, existuje riziko nadměrné nabídky s nebezpečnými následky, například pro játra.