Vytrvalostní sporty

Co je vytrvalostní sport?

Vytrvalost sport je sport, při kterém se trénuje schopnost těla odolávat určitým stresovým podnětům. Jedná se o dlouhodobé stresové podněty. V vytrvalost sport, časem se trénuje odpor těla. v vytrvalost sport, hlavním cílem je zlepšit kardiovaskulární aktivitu, optimalizovat krev oběh v pracujících svalech a přizpůsobení metabolických procesů zátěži.

Druhy vytrvalostních sportů

Rozlišuje se mezi aerobní vytrvalostí, při které má tělo dostatek kyslíku k vyrovnání se se stresem, a anaerobní vytrvalostí, kdy se tělo dostává do metabolických forem, ve kterých laktát se vyrábí. The laktát Zde se zlepšuje prahová hodnota tolerance, tj. schopnost těla vypořádat se s vedlejším metabolickým produktem. Existuje mnoho dalších forem vytrvalosti, které jsou přizpůsobeny typu zátěže nebo okolnímu vzduchu, např. Základní vytrvalost, silová vytrvalost, vytrvalost specifická pro sport a mnoho dalších.

Které sporty patří k vytrvalostním sportům?

Vytrvalostní sporty zahrnují všechny sporty, ve kterých je zátěž udržována po určitou dobu. Klasické vytrvalostní sporty jsou: Skupinové sporty jako fotbal, házená, volejbal nebo hokej jsou také vytrvalostní sporty. I když jsou vždy zahrnuty požadavky na sílu a rychlost, tělo je povinno podávat výkon po delší dobu. Únavové chování těla je trénováno. - Běh na dlouhé vzdálenosti

  • Cyklistika
  • Plavání
  • Turistika
  • Triatlon
  • Veslování
  • Běh na lyžích
  • Jízda, přičemž disciplína sprintu příslušného sportu obvykle nespadá pod vytrvalostní přestávku

Jak mám upravit stravu pro vytrvalostní sporty?

In vytrvalostní trénink tělo je vystaveno dlouhodobému stresu a potřebuje hodně energie. Než tedy začnete trénovat, měli byste se ujistit, že zásoby energie v těle jsou dobře naplněny. Na rozdíl od silový trénink, jde o odpor, ne o růst svalů.

Pro růst svalů je zapotřebí hodně bílkovin, protože naše svaly jsou tvořeny bílkovinami. Ve vytrvalostních sportech jsou naopak důležitější zásoby energie. sacharidy jsou rychlými dodavateli energie.

Je proto rozumné jíst bohaté na sacharidy strava před tréninkem. Jeden by měl spadnout zpět na rozvětvené sacharidy (celozrnné výrobky, zelenina), protože čistý cukr je rychle spotřebován. Určité množství bílkovin by nicméně mělo být zahrnuto do strava působit proti ztrátě svalové hmoty. Pokud tělo nemá dostatek bílkovin, použije vlastní zásoby bílkovin v těle, svaly. Určité množství bílkovin před tréninkem tak chrání sval před rozpadem během cvičení.

Dokážete doma vytrvalostně sportovat?

Vytrvalostní sporty lze provádět také doma. Cvičební kola, jako jsou crosstrainery nebo ergometry, jsou vhodná, pokud je k dispozici dostatek místa, ale vytrvalost můžete zvýšit také cvičením doma. Cvičení, která zvyšují tepovou frekvenci po delší dobu, jsou pro tento účel ideální.

Cvičení, při kterých pracuje celé tělo (např. Jumping Jacks nebo Burpees), jsou pro tento účel velmi vhodná. Obvykle jsou takovými cvičeními silová vytrvalostní cvičení. Cvičení se provádí po delší dobu, měřeno časem nebo opakováním.

Přerušení je obvykle nahrazeno cvičením pro jinou svalovou skupinu, takže tepová frekvence zůstává trvale na zvýšené úrovni. Kruhový trénink tohoto druhu je ideální, pokud máte málo času a chcete se vyzvat doma. Nápady na školení najdete na různých internetu nebo v aplikacích a existují také některé knihy nebo videa, která nabízejí tréninkové plány pro domácí trénink.