Bolest rány: příčiny, léčba a pomoc

rána bolest je důležitým varovným signálem, který upozorňuje na poruchy a nemoci, které mohou být pro tělo nebezpečné. Proto jsou zranění vždy spojená s chirurgickým zákrokem nebo nehodou bolest. Mohou dokonce přetrvávat nad rámec skutečného uzdravení.

Co je bolest rány?

rána bolest zahrnuje nejen bolest ze samotného poranění, ale také bolest z procesu hojení. Jako zastřešující termín bolest rány označuje veškerou bolest, ke které dochází v souvislosti s rány. Kromě bolesti způsobené samotným zraněním to zahrnuje i bolest způsobenou hojením. Kromě toho existuje bolest, která se objevuje v důsledku hojení, např. V důsledku množení jizvové tkáně. Pokud rána také vyzařuje bolest nad poškozenou oblastí, počítá se to také jako bolest rány. Jejich charakter je obvykle ostrý -hořící, což je vnímáno jako velmi bolestivé. Obecně také platí, že menší zranění jsou spojena s menší bolestí rány než velká.

Příčiny

Příčinou bolesti rány jsou vždy poranění tkáně, která uvedou do pohybu složitý biochemický proces. V závislosti na závažnosti poranění dochází ke krvácení v různé míře. Současně tělo produkuje na bolestivých místech látky vyvolávající bolest. Aktivují nervové buňky umístěné v poškozené tkáni, které zase přenášejí impulsy nervovými cestami do mozek, kde je bolest zpracována. Spouštěče bolesti rány jsou rozmanité. Zahrnují zejména zranění způsobená řeznými ranami, modřinami, stehy, napíchnutím, kousnutím a kulkou rány. Extrémní studený (omrzlina) nebo teplo (popáleniny, opaření) také způsobují bolestivá zranění. Bolest rány je také způsobena tlakem a třením v protézách. Přízrak bolest končetin je také zvláštní forma bolesti nebo bolesti rány. Vyskytují se po amputace končetin, ačkoli část těla vnímaná jako bolestivá již není přítomna.

Nemoci s tímto příznakem

  • Bruising
  • Fantomová bolest
  • Záření
  • Podchlazení
  • Hořet ránu
  • Hořet

Diagnóza a průběh

Pokud došlo ke zranění, je prvním krokem určení jeho závažnosti. Před jakoukoli léčbou je třeba objasnit, zda je povrchní kůže odřeniny s poněkud menší bolestí rány nebo hlubší rány. Patří mezi ně přerušení kůže, poranění dalších vrstev tkáně v těle nebo dokonce nejzávažnější poranění v tělních dutin jako je například lebka, truhla a břicho. Je však třeba poznamenat, že závažnost poranění nekoreluje automaticky s intenzitou bolesti rány. Protože pocit bolesti závisí na různých faktorech, existují velké individuální rozdíly v tom, jak pacienti bolest zpracovávají. Výzkumy ukázaly, že po nehodách a operacích někdy zažijí žádoucí bolest ještě intenzivněji, než ve skutečnosti je.

Komplikace

Bolest z ran nemusí být léčena v každém případě. Pokud k nim dojde po drobné nehodě nebo pohmoždit, obvykle se uzdraví relativně rychle a nechají ne jizvy. V tomto případě také nemusí být léčeni a ne vést k dalším komplikacím. Pokud však bolest rány nastane po závažné nehodě a rána krvácí, je v každém případě nutné vyhledat lékaře. Doporučuje se ránu zakrýt obvazem, aby se tam nemohla objevit špína kvůli infekci. Aby se zabránilo bolesti rány, měla by být rána pokryta tlakovým obvazem nebo a omítka ihned po jeho vyrobení. Léčba lékařem musí probíhat, pokud je rána velmi bolestivá a omezuje tak každodenní život. Obvykle má formu chirurgického zákroku nebo léků. Léky proti bolesti lze použít k úlevě od bolesti. Je však třeba se vyhnout trvalému používání, protože léky proti bolesti zaútočit na žaludek. Komplikace se vyskytují pouze ve vzácných případech. Ve většině případů bolest rány po krátké době zmizí a nemusí být ošetřena lékařem.

Kdy byste měli jít k lékaři?

Bolest rány nemusí vždy vyžadovat lékařské ošetření. Bolest, která se objeví po drobných modřinách nebo nehodách, obvykle zmizí po několika dnech a nevyžaduje další objasnění. Pokud však potíže přetrvávají déle než obvykle, je nutné vyhledat lékaře. To platí zejména v případě, že bolest souvisí s infekcí rány nebo narušeným procesem hojení. Bolest rány po vážném poranění musí být vždy ošetřena lékařem. Totéž platí pro bolest, která nastane po operaci a objeví se neobvykle silná. Ošetřující lékař pak musí zajistit, aby se rána zahojila bez dalších komplikací, a například, že ne zánět nebo dojde k zjizvení. Kromě toho by měla být objasněna bolest rány, pokud je obzvláště intenzivní nebo omezuje každodenní život. Kojenci a batolata, kteří si po operaci nebo pádu stěžují na bolest, by měli být převezeni k pediatrovi nebo do nemocnice. Pokud je bolest bolesti nervůby měl být po konzultaci s rodinným lékařem konzultován neurolog.

Léčba a terapie

Primárním cílem při léčbě ran je vyhnout se infekcím. Nejenže ohrožují proces hojení, ale mohou také trvale zvýšit bolest v ráně. Proto je nutné tomu zabránit bakterie, virynebo jiné látky vstupující do rány. Proto, péče o rány má zásadní význam pro celý proces hojení. Je třeba také poznamenat, že zranění se hojí různě v závislosti na jejich závažnosti. Řezané rány mají obvykle málo zničenou tkáň s hladkými hranami. Dobré podmínky pro opětovné spojení okrajů rány. To se provádí šitím nebo a omítka obvaz. Řezané rány se obvykle uzavírají do 6 až 8 dnů poté, co se předtím vytvořila povrchová strup. U pohmožděnin musí být veškerá zničená tkáň co nejdříve odstraněna. Cílem je vytvořit všude hladké a především dobře prokrvené okraje rány. Jsou také přivedeni zpět k sobě. Bodné rány a rány způsobené napíchnutím musí být pečlivě kontrolovány po celém bodném kanálu. Toto je často nutné ještě rozšířit. Pouze tímto způsobem lze s jistotou určit, zda jsou v hloubce těla zraněny orgány, které způsobují bolest v ráně.

Výhled a prognóza

U bolesti rány prognóza závisí na typu a závažnosti poranění, velikosti rány a dalších faktorech. Pokud je bolest rány normální, prognóza je obvykle dobrá. Pokud je však bolest rány výjimečně silná a doprovázená zarudnutím, hnis formace, nebo horečkaprognóza se zhoršuje. To platí zejména v případě, že není přijata okamžitá léčba. Je rozdíl mezi tím, že někoho bolí rány kvůli oděru a poté amputace, například. Akutní bolest v ráně je normální. Mohou nastat po pádech, řezech, chirurgickém zákroku nebo extrakcích zubů. Po několika dnech by se však bolest rány měla zlepšit. Na druhou stranu léčebná fáze nezačne, pokud sepse or zánět došlo v ráně. V tomto případě se prognóza zlepší, pouze pokud zánět je léčen okamžitě. Tetanus injekcí or antibiotika může být nutné. Navíc, chronická rána může dojít k bolesti. V tomto případě se rána zhojila, ale bolest rány přetrvává. Nejznámějším příkladem je fantom bolest končetin po amputace. Prognóza takové bolesti rány je obtížná, protože v tomto případě bolest paměť je ovlivněna. Přerušená nervová zakončení naznačují postižené osobě, že amputovaná končetina stále existuje. Prostřednictvím speciálních terapie bolesti ihned po operaci lze prognózu zlepšit.

Prevence

početný opatření se osvědčily při prevenci bolesti ran Například v akutní fázi, tj. Bezprostředně po operaci nebo po objevení se otoku, téměř vždy zmírňují bolestivé obklady (balíčky s ledem). Podobných výsledků lze často dosáhnout pomocí masti aplikován na kůže. V případě větších ran lze k zastavení krvácení použít tlakové obvazy a náplasti. A konečně, pomocí léků lze bolest rány udržitelným způsobem zmírnit nebo úplně odstranit.

Co můžete udělat sami

V případě bolesti rány nemusí být nutně konzultován lékař. Drobná poranění nebo pořezání si můžete sami ošetřit domácí opravné prostředky a opatření. Nejprve je vhodné použít a omítka nebo obvaz na ránu, aby se zabránilo bakterie or viry V případě modřin a větších poranění je třeba ošetření předem konzultovat s lékařem, protože může být nutné nejprve odstranit mrtvou tkáň. Chladicí komprese jako studený balíčky snižují otoky a zabraňují bolesti ran. Pokud je rána již velmi bolestivá, různé rány masti a homeopatické léky může být použito. Mimo jiné protizánětlivé ďáblův dráp a podporu hojení arnika se osvědčily. Kadidlo a zázvor lze aplikovat ve formě teplých obkladů a pomáhá zejména při bolestech rány při sportovním úrazu. V případě vážného nepohodlí, konopí lze někdy použít jako a lék proti bolesti. Kromě toho zmírňuje bolest bylinné čaje vyrobeno z heřmánek, máta peprná or kmín Pomoc. Kromě toho obecné opatření může zmírnit bolest a zlepšit obecně stav. Pravidelné procházky stimulují krev oběh a přispívají k rychlému hojení rány relaxace cvičení odvádějí pozornost od nepohodlí. Pokud to nesnižuje bolest rány, může lékař primární péče navrhnout další možnosti léčby.