Dysplázie kyčle - cvičení z fyzioterapie

Dysplazie kyčle je vrozený nesprávný vývoj acetabula. Acetabulum je zploštělé a femorální hlava nelze řádně ukotvit do acetabulární střechy. Každé třetí dítě se narodilo s touto malformací a ve 40% případů se malformace nachází na obou stranách. Dívky jsou postiženy šestkrát častěji než chlapci. V závislosti na jeho závažnosti lze novorozence léčit ode dne narození.

Cvičení

Další cvičení pro obecné posílení kyčelních svalů naleznete zde: Fyzioterapie kyčle bolest.

 • To nejdůležitější v kyčelní kloub dysplazie je trénink kyčelních svalů. Svalové rozdíly jsou často přítomny v dysplazie kyčle.

  Únosci (stabilizátory v kyčelní kloub) jsou obvykle příliš slabé. K tomu jsou vhodná cvičení jako přemostění. Pacient leží na podlaze, paže leží vedle těla, záda je stlačena dolů a pánev je zvednutá.

  Poloha je udržována co nejdéle bez úhybných pohybů. Toto cvičení lze změnit poklepáním na nohy a zvednutím jedné noha a pohyb pánve nahoru a dolů.

 • Dřepy jsou také důležitou součástí vzdělávacího programu pro dysplazie kyčle. Nohy by měly být co nejdále od sebe, aby na únosce působilo velké napětí.

  Toto cvičení lze také dobře obměňovat. A Theraband kolem kolen vede ke zvýšenému napětí, stejně jako pobyt v hlubokém koleni. S dalšími AIDS jako jsou činky nebo míčky, lze současně trénovat i horní část těla.

 • Dobrá stabilita trupu je obecně součástí dobrého pocitu těla.

  Výpad také trénuje skupinu únosců a je-li proveden správně, zajistí správné noha osa.

 • Strečink cvičení jsou velmi důležitá nejen pro trénink kyčelních svalů, ale také pro jejich pružnost. The M. Iliopsas (kyčelní sval) a M. Rectus femoris z čtyřhlavý sval (část velké, přední stehno sval) by měl být natažen.

  Pacient vstane a přitáhne si patu směrem k hýždě. Alternativně může svůj pověsit noha přes okraj lavičky v poloze na zádech a pokuste se přitáhnout patu směrem k hýždím, přičemž iliopsoas se ještě více natáhne.

 • Projekt adduktory by měl být také natažen. Pacient stojí v bočním rozkročením a ohýbá jednu nohu. Zatlačí váhu směrem k ohnutému kolenu, takže natažená strana dostane větší napětí v oblasti adduktory.