Lykopen: Interakce

Interakce lykopenu s jinými látkami (mikroživiny, potraviny):

Interakce mezi karotenoidy

Metabolické studie ukazují, že při vysokých dávkách beta-karoten jsou absorbovány, soutěží s luteinem a lykopen když jsou konzumovány během jídla. Spotřeba vysokých dávek beta-karoten neměl žádný nepříznivý účinek na hladiny karotenoidů v séru.

Doplňky stravy versus jídlo

Obecně očištěno karotenoidy v oleji - ve stravě doplňky - mít vyšší biologická dostupnost než karotenoidy z potravin. Relativně nízká biologická dostupnost of karotenoidy z potravin je částečně způsobeno tím, že jsou pevně vázány na Proteinů rostlinné matrice. Karotenoidy ze zelené listové zeleniny jsou spojeny s chloroplasty, zatímco zelenina z červeného ovoce je spojena s chromoplasty. Jemné drcení, homogenizace a vaření zničit rostlinnou matrici a tím zvýšit biologická dostupnost karotenoidů. Biologická dostupnost lykopen z rajčat se podstatně zvyšuje zahříváním rajčat v oleji. Lidské tělo může vstřebávat karotenoidy střevem, pouze pokud je současně přítomný tuk. K zajištění je však dostatečné malé množství tuku, jen 3–5 g tuku v jídle vstřebávání karotenoidů.

Margarín s rostlinným sterolem

Pravidelné užívání margarínu s rostlinným sterolem může vést k 10–20% snížení hladin karotenoidů v séru. Tento nedostatek lze však kompenzovat dodatečným příjmem karotenoidů z ovoce nebo zeleniny.

Olestra nahrazující tuky (polyester sacharózy)

Denní konzumace 18 g tukové náhražky Olestra vedla po třech týdnech k 27% snížení hladin karotenoidů v séru. Ukázalo se, že lidé, kteří konzumovali pouze 2 g přípravku Olestra denně, měli o 15% nižší hladinu karotenoidů v séru.