Nafukování a nadýmání

Nadýmání může mít mnoho příčin - ale lze tomu obvykle čelit a dokonce mu předcházet jednoduchými prostředky. Nadýmání je způsobeno zvýšeným polykáním vzduchu, zvýšenou tvorbou plynů během trávicích procesů nebo zablokovaným odtokem plynů ve střevech. Pokud ano nadýmání, břicho je roztažené a cítí se napnuté. Nahromaděný plyn někdy vytváří pocit plnosti nebo tlaku nadýmání je spojena s bolestivým střevem křeče.

Příčiny nadýmání

Nadýmání může mít mnoho příčin. Nejčastěji jsou způsobeny příliš rychlým jídlem nebo pitím, nebo proto, že gastrointestinální trakt má problémy s trávením přijímané potravy. Příliš bohatá a bohatá jídla zelí, luštěniny a jiná zelenina nejen že provokují vaše střeva, ale vytlačují je až na hranici své kapacity. Pokud je nadměrné alkohol, nikotin or káva k tomu se přidá spotřeba, nadýmání je předprogramováno.

Ačkoli sladkosti, cukr or náhražky cukru jsou rozděleny na střeva bakterie, je produkováno více střevních plynů než během metabolismu zdravé výživy.

Zdravé neznamená nutně syrové jídlo: Zejména při výměně strava na syrovou stravu si mnoho lidí stěžuje na zvýšené útoky plynatosti, což znamená, že byste se měli také ujistit, že zdravá jídla jsou pro vás stravitelná. Někdy také plynatost naznačuje poruchy složení trávicích šťáv stres, úzkost nebo deprese může podporovat nadýmání.

5 tipů, jak zabránit nadýmání.

Postupujte podle těchto tipů, abyste zabránili nepříjemnému nadýmání:

  1. Jezte pomalu a důkladně žvýkejte. Do vašeho prostoru se tak dostane méně vzduchu žaludek, jídlo je dobře promícháno slina, což vám už trochu bere žaludek.
  2. Vezměte si lépe mnoho malých jídel a ne několik velkých, takže každý proces jídla je lépe strávitelný.
  3. Vyvarujte se nadýmaných potravin, sladkostí, alkohol a nikotin. Vyzkoušejte, co pro vás funguje. Ne každý reaguje na čočku, hrášek, fazole nepříjemnými výdechy těla. Někdy dokonce čerstvé celozrnné chléb není tolerováno ani kvasnicové pečivo.
  4. Místo syrové zeleniny zkuste lépe vařit, takže je často tolerováno více potravin.
  5. Mírná fyzická aktivita zabraňuje nadýmání a také pomáhá ji znovu vyhnat. Krátká procházka po jídle pomáhá při dalším transportu buničiny.

Léčba plynatosti

Pokud trpíte nadýmáním, mohou vám tyto potíže pomoci léčit následující tipy:

  • Zbavte se příliš těsných kalhot nebo stahovacího pásu, aby se střeva v břiše mohla lépe pohybovat.
  • Nápověda také přináší horké voda láhev nebo teplý zábal na břicho. Cokoli, co produkuje vlhké teplo, bude pro vaše střeva užitečné. Vyzkoušejte, zda světlo masáž ve směru hodinových ručiček vám poskytne úlevu.
  • Fenykl, kmín or anýz jako čaj nebo kapky působí proti nadýmání a nadýmání. Mnoho dalších rostlinných látek také zmírňuje nadýmání a křeče: žlutá hořec, zázvor, koriandr, majoránka, máta peprná, pelyňka je jen několik z nich.
  • Bylinný hořké jako hořec root kentaur or kořen angeliky mít zažívací účinek; hotové přípravky mohou doporučit svého lékárníka.
  • Může vám také poradit s odpěňovacími přípravky: Dimethicone a podobně jako žvýkací tableta nebo suspenze ničí plynové bubliny ve střevě. Enzymatické přípravky mohou případně pomoci, pokud je snížena trávicí síla gastrointestinálního džusu - ale také se na to zeptejte svého lékaře.

Nafukování - kdy k lékaři?

Nadýmání obvykle zmizí po krátké době samoléčby.

Pokud jsou však vaše příznaky velmi závažné, s opatření popsáno zde žádné zlepšení nebo náhle a znovu trpíte plynatostí, navštivte svého lékaře. Vyloučí závažnější poruchy nebo nemoci, jako např laktóza intolerance, porucha toku žluč nebo chronické zánětlivé onemocnění střev, ke kterému může dojít také v pokročilém věku.