Terapie | Artritida

Terapie

Jakmile je stanovena diagnóza, léčba artritida by mělo začít co nejdříve, aby se zabránilo poškození nebo alespoň zpozdilo poškození klouby. Terapie je zpočátku založena na základním onemocnění. V případě infekce artritidanapříklad s infekcí se bojuje antibiotika nebo antivirová nebo houbová léčiva, v závislosti na patogenu.

Artritida způsobené dna lze léčit užíváním léků snižujících hladinu kyseliny močové, jako je allopurinol. U autoimunitní artritidy je léčba založena na potlačení imunitní odpovědi (imunosupresivní léky). Jako pravidlo, kortizon nebo léky podobné kortizonu (glukokortikoidy) jsou původně použity.

Pokud je jeden kloub postižen těžkým zánětem, kortizon lze také injikovat přímo do kloubu. To má tu výhodu, že se v celém organismu objevuje méně vedlejších účinků, protože lék působí pouze lokálně v kloubu. V závažných případech autoimunitních onemocnění silnější imunosupresivní léky jako je leflunomid nebo methotrexát Jsou používány.

Ten se používá ve vysokých dávkách jako chemoterapie for rakovina, ale dávka běžně používaná k léčbě artritidy je mnohem nižší, a proto má méně vedlejších účinků. Při dlouhodobé léčbě revmatoidní artritida, tyto léky jsou známé jako základní terapeutické látky nebo DMARD - antirevmatická léčiva modifikující onemocnění - protože zasahují specificky v průběhu onemocnění. Zabraňují progresi onemocnění a mohou zabránit pozdním účinkům, pokud je léčba zahájena včas.

Účinek však může trvat až několik měsíců. V počáteční fázi kortizon je proto podáván dodatečně, přičemž dávku lze často snížit, jakmile se projeví účinek DMARD. Novou skupinou DMARD jsou takzvané biologické látky.

Ty jsou geneticky upraveny Proteinů které působí proti určitým zánětlivým látkám nebo imunitním buňkám podporujícím zánět. Často působí rychleji než konvenční DMARD a často se používají u pacientů, kteří žádnou jinou terapii nepodstoupili. Pro bolest, protizánětlivé léky proti bolesti (NSAID, nesteroidní protizánětlivé léky), jako je Diklofenak lze užívat podle potřeby u všech forem artritidy. Fyzioterapie a fyzikální ošetření, jako je léčba chladem nebo elektroterapie může pomoci snížit bolest a zlepšit mobilitu.

Pozdní účinky a prognóza

Zatímco dříve byli pacienti s artritidou rozeznatelní podle silně zdeformovaných rukou, v dnešní době lze těmto pozdním účinkům v mnoha případech zabránit včasnou terapií. Neléčená artritida vede ke zničení chrupavka a kost v důsledku chronického zánětu synoviální membrány. To omezuje nebo dokonce úplně znemožňuje mobilitu.

Z dlouhodobého hlediska kloub ztrácí svoji funkci a ztuhne. Od té doby šlachy může být také ovlivněna okolní měkká tkáň, může dojít k deformacím a nesprávným umístěním. Pokud je artritida diagnostikována včas a odpovídajícím způsobem léčena, lze dnes onemocnění dobře zvládnout. Pacienti by nicméně měli hledat podporu ve formě školení, svépomocných skupin nebo pracovní terapie, aby lépe zvládli každodenní život s tímto onemocněním.