Meralgia paraesthetica | Bolest v tříselném vazu

Meralgia paraesthetica

Meralgia paraesthetica je bolest způsobené kompresí citlivého nervu stehno. Jedná se o malý povrchový nerv, který může vést k citlivým pocitům na vnější straně stehno. Když nerv prochází vlákny tříselné vazy, lze jej komprimovat. To může být způsobeno nevysvětlitelným zahuštěním tříselné vazy, těhotenství, těsné kalhoty, přibývání na váze, otoky svalů a zesílení svalů. Zpočátku může dojít k brnění a formování stehno, později bolest a necitlivost.

Přidružené příznaky

Hlavní příznak namožené tříslo, zánět, sportovní zranění a další nemoci oblasti slabin jsou bolestTo může být matné, bodavé nebo vyzařující a může nabývat velmi různých intenzit. Bolest často způsobuje omezení pohybu v kyčelní kloub. V případě souběžných onemocnění kyčelní kloub, může dojít také k broušení a tření spoje.

V tříslová kýlana druhé straně lze detekovat viditelné výčnělky střeva v oblasti rozkroku. Cítí se měkké a lze je ručně zatlačit. Na druhé straně je v případě zánětu otok třísla. Mohou být tvrdé a bolestivé, stejně jako zarudlé a přehřáté. Ve vzácných případech horečka a mohou se také objevit další příznaky infekce.

Diagnóza

Diagnóza bolesti tříselných vazů začíná podrobnou diskusí o příznacích a vyšetření. Různé anatomické oblasti třísla jsou tak složité, že lze určit přibližnou příčinu kombinací určitých stížností. The vyšetření vždy zahrnuje palpaci rozkroku a kyčelní kloub test mobility.

S pomocí ultrazvuk vyšetření, lze také vyloučit různé příčiny. Lze detekovat výpotky, otoky, záněty, ale i střevní části tříselných kýl. Napjaté svaly je často obtížné podrobně diagnostikovat. Pomocí MRI vyšetření lze měkkou tkáň v oblasti rozkroku vyšetřit přesněji a s vysokým rozlišením.