Nikotinamid Adenin Dinukleotid Fosfát: Funkce & Nemoci

Nicotinamid adenin dinukleotid fosfát je koenzym, který může přenášet elektrony a vodík. Podílí se na mnoha reakcích v buněčném metabolismu a tvoří se od vitamín B3 (kyselina nictoová uprostřed nebo niacin).

Co je nikotinamidadenin dinukleotid fosfát?

Nicotinamid adenin dinukleotid fosfát (vlastní název nikotinamid adenin dinukleotid fosfát) je také zkrácen jako NADP (oxidovaná forma bez vodík) nebo NADPH (redukovaná forma s vodíkem). Je to organická molekula a patří mezi koenzymy. Tyto látky hrají zásadní roli ve funkci enzymy. NADP hraje v mnoha případech ústřední roli redoxní reakce v buňce energetický metabolismus: může vázat a přenášet elektrony a vodík v reakci a slouží jako redukční činidlo (přijímající vodík a elektrony) a oxidační činidlo (uvolňující vodík a elektrony).

Funkce, akce a úkoly

Při konstrukci endogenních látek a tkání (anabolické metabolické cesty) nikotinamid adenin dinukleotid fosfát ve své redukované formě slouží k přenosu vodíkových iontů a elektronů. Při syntéze mastné kyseliny„NADPH přenáší vodík na reakčního partnera v tzv. Kondenzační reakci. To má za následek tvorbu nasycených mastné kyseliny. Mastné kyseliny jsou vytvořeny, když je to dostatečné sacharidy a energie jsou tělu k dispozici. Mastné kyseliny jsou uloženy v mastná tkáň a v játra, mimo jiné. Mají zásadní funkci pro tělo jako zásoby energie a dodavatele energie. NADPH / NADP také hraje ústřední roli při odbourávání metabolických produktů pro detoxikace organismu a pro výrobu energie (katabolické metabolické dráhy). Například se oxiduje během rozpadu nenasycených mastných kyselin kyseliny a uvolňuje vodík a elektrony k reakčnímu partnerovi. Degradace aminokyseliny jako stavební kameny z Proteinů probíhá také v katabolickém metabolismu za účasti NADPH / NADP. Glukóza (dextróza) se během výroby energie v buňkách odbourává, aby se udržely metabolické a tím i životní procesy: to je také možné pouze pomocí NADP. Slouží zde jako akceptor pro vodík a elektrony. Vitamín B3 (niacin) jako prekurzor nikotinamidu adenin dinukleotid fosfátu si může tělo vytvořit samo prostřednictvím aminokyseliny tryptofan, ale v nepříznivém poměru 60: 1. V souladu s tím nabídka vitamín B3 s jídlem je nezbytný k zajištění dostatečné tvorby NADP / NADPH v těle. Potřeba vitaminu B3 závisí na těle energetický metabolismus. Čím více tedy tělo spotřebuje energie, tím více niacinu musí být dodáno s jídlem.

Vznik, výskyt, vlastnosti a optimální hodnoty

Vitamin B3 se nachází zejména v mase (drůbež), rybách, vajíčka a mléčné výrobky. Celozrnné výrobky, káva a luštěniny jsou také zdrojem niacinu. Německá společnost pro výživu obecně předpokládá průměrnou denní potřebu vitaminu B3 asi 13 mg pro ženy a starší lidi. Těhotné ženy a kojící matky mají zvýšenou potřebu asi 17 mg. Muži vyžadují denní příjem mezi 13 a 17 mg, v závislosti na jejich věku, a děti vyžadují mezi 7 a 12 mg. Role zde hraje energetická náročnost těla, protože během krátkodobé potřeby se může krátkodobě zvýšit stres úrovně. S normálem stravaje předávkování niacinem velmi nepravděpodobné. K tomu však může dojít, pokud jsou podávány velmi vysoké dávky doplňky jsou požití. Bolesti hlavy, zvracení, kůže příznaky a průjem jsou první příznaky. Může dojít k chronickému a závažnému předávkování zánět žaludku a játra poškození. Vitamin B3 však není pro člověka toxický ani ve vysokých dávkách.

Nemoci a poruchy

Pokud je příjem vitaminu B3 příliš nízký, v těle bude dlouhodobý nedostatek nikotinamidadenindinukleotidfosfátu, protože tryptofan z dlouhodobého hlediska nestačí jako jediný zdroj syntézy. Příznaky nedostatku s příliš malým množstvím NADPH / NADP v těle se projevují příznaky jako ztráta hmotnosti, nespavost, průjem a zánět z kůže. Celkově, když je nedostatek niacinu, a tedy nedostatek NADPh / NADP, zažívací a nervový systém i kůže jsou ovlivněny. Pokud je nedostatek vitaminu B3 závažný a přetrvává po dlouhou dobu, může dojít k onemocnění pelagra (pelagra = drsná kůže). Toto onemocnění způsobuje příznaky nervový systém jako jsou třes, křeče, ochrnutí a duševní poruchy až demence. Zánětlivé kožní změny, zesílení, zarudnutí, svědění a hnědé zbarvení v oblastech vystavených slunečnímu záření (obličej, krk, předloktí, ruce) jsou také typické. Za normálních okolností se onemocnění vyvíjí postupně v průběhu let, protože tělo může dlouhodobě kompenzovat nedostatek niacinu rozpadem tryptofan. V extrémních případech však pellagra může vést k smrti během několika týdnů. Dnes se nemoc vyskytuje jen zřídka. Vyskytuje se hlavně v regionech, kde kukuřice a proso se konzumují jako základní potraviny, protože neobsahují vitamin B3. S normálem strava, nedostatek niacinu a tedy nedostatečná hladina nikotinamidadenindinukleotidfosfátu v těle je velmi vzácná. Léčba spočívá v přímé správa vitaminu B3 a a strava bohatý na niacin. Alkoholismus Můžete také vést na nedostatek niacinu a tím na nedostatek NADPH / NADP v organismu. Li alkohol konzumace je vysoká, proto se doporučuje strava bohatá na vitamín B3. Některá dědičná onemocnění, jako je Hartnupův syndrom, jsou další příčinou niacinu nebo nedostatku NADPH / NADP v těle. V tomto případě nemůže být vitamin B3 normálně absorbován organismem a léčivem terapie je zásadní.