Stenóza páteřního kanálu v bederní páteři - škola zad

Jeden mluví o páteřní kanál stenóza, když dojde ke zúžení páteřního kanálu, ve kterém mícha s nervy je umístěn. To může vést k regionálnímu zpět bolest ale také k neurologickým deficitům v oblasti citlivosti nebo motorických funkcí. Zúžení mícha je způsoben anatomickými podmínkami, degenerativními změnami nebo jinými prostorovými požadavky, ale může se také zhoršit určitými polohami nebo pohyby. Proto, škola zpět hraje důležitou roli jako součást fyzioterapeutické léčby s cílem snížit problémy spojené s spinální stenózou v každodenním životě.

Cvičení pro doma

Předkloněním se páteřní kanál je méně zúžený než ve vzpřímené a napnuté poloze. Je to však také důležité v páteřní kanál stenóza, aby byla záda co nejsilnější, pohyblivá a ve fyziologicky vzpřímené poloze. Pro tento účel existuje celá řada různých cvičení.

Kromě posilování svalů se zaměřujeme na zlepšení a udržení mobility. To má také pozitivní vliv na krev oběh a zásobení tkáně. Více jednoduchých cviků najdete zde: Cvičení pro stenózu páteřního kanálu v bederní páteři

 • Cviky na břicho pro vzpřímený postoj Z polohy na zádech je bederní páteř pevně přitlačena k podpěře, takže mezi zády a opěrou již není žádný prostor.

  Projekt břišní svaly jsou za to napjatí. Nohy jsou nastaveny tak, aby paty byly na podlaze a kolena ohnutá asi o 90 stupňů. Jedno koleno za druhým se nyní kontrolovaně zvedlo z podlahy a vedlo k truhla, pak znovu kontrolovaně klesl.

  Pohyb se provádí střídavě oběma nohama. Je důležité, aby bederní páteř neustále udržovala kontakt s podlahou. The břišní svaly by měl stabilizovat páteř, dýchání není zastaven.

 • Cvičení na břišní sval pro vzpřímené držení těla První cvik lze rozšířit tak, aby v každodenním životě používal a zlepšoval napětí kmene.

  Výchozí poloha je ve vzpřímené poloze. Kolena jsou mírně ohnutá, chodidla jsou od sebe vzdálená zhruba od boků, hýždě napnuté břišní svaly jsou aktivovány (zatáhněte pupek směrem k páteři). Nyní pojďme jeden přesunout noha za druhým kontrolovaně a pomalu se napínal, zatímco protilehlé rameno se zvedlo, jako by pochodovalo ve zpomaleném pohybu.

  Důraz je kladen na udržení zad a trupu stabilní. Rozsah pohybu začíná malý a může se časem zvyšovat. Posilovací cvičení lze provádět ve 3-4 sériích po 12-15 opakováních.

 • Pohyblivost s prutem Pohyblivost páteře by měla být zachována.

  Mobilizační cvičení navíc stimulují krev oběh a zlepšují přísun tkáně. Jednoduchým cvičením je „kanoistika“, při které pacient sedí na stoličce nebo stojí vzpřímeně a rovně. Před tělem drží ve volně natažených pažích hůl (např. Koště).

  Nyní pohybuje hůlkou ve velkých osmičkách před svým tělem, jako by chtěl veslovat vodu pomocí pádla vedle sebe. Pohyby jsou široké a rozsáhlé, takže se přenášejí do páteře. Pohled sleduje pohyby.

  Cvičení lze provádět ve 3-4 sériích po 15-20 opakováních.

 • Relaxace cvičení a strečink Protože tam je někdy těžké bolest, což se zvláště zhoršuje vztyčením páteře, bude zde vysvětleno úlevové cvičení pro páteř. Ti, kteří jsou dobře mobilní, si mohou vzít sedačku nebo polohu dítěte jóga. Následující cviky jsou snazší: Pacient sedí na židli nebo na stoličce a nechává horní část těla spadnout dopředu přes kolena, pokud je to možné.

  Konečná poloha by měla být uvolněná. V nejlepším případě může dát své hlava na kolenou nebo mezi koleny. Pokud pacient není dostatečně pohyblivý, lze použít polštář nebo paže podepřít horní část těla. Strečink protahuje páteř a protahuje svaly. Pozici lze držet po dobu 30 sekund až několika minut, než se pomalu uvolní.