Leukocytóza: příčiny, příznaky a léčba

Pokud je počet bílých krev buňky nalezené v krvi přesahují normální hladinu, lékaři ji označují jako leukocytózu, která je sama o sobě neškodná, ale může být předzvěstí přítomnosti dalších, závažnějších onemocnění.

Co je to leukocytóza?

Název leukocytóza je odvozen z řeckého cizího slova slabika „leukos“, což se překládá jako „bílá“. Leukocytóza tedy odkazuje na bílou krev buňky. Člověk krev se skládá z velkého počtu různých komponent, z nichž jedna je bílé krvinky. Vzhledem k tomu, že každé z krevních složek byl přidělen vlastní úkol, je důležité, aby si tělo udržovalo koncentrace jednotlivých složek ve správném množství. U leukocytózy to již neplatí, protože bílé krvinky jsou v krvi hojnější, než by měli být. Normálně částka bílé krvinky v těle zdravého člověka je asi čtyři až jedenáct mikrolitrů. Při překročení limitu jedenácti litrů je přítomna leukocytóza. Při extrémních hodnotách nad 100,000 XNUMX mikrolitrů existuje případ takzvané hyperleukocytózy.

Příčiny

Příčiny leukocytózy se mohou lišit, od neškodných po prekurzory život ohrožujících chorob. Obvykle je leukocytóza způsobena neškodnou infekcí. Jedním z hlavních úkolů bílých krvinek je zejména imunitní obrana. Pokud imunitní systém registruje patogenní cizí těleso, které do těla vniklo, je na bílých krvinkách, aby jako jeden z podpůrných prvků nespecifické imunitní obrany cizí tělo vystopovaly a zničily. V tomto ohledu není divu, že se počet bílých krvinek zvyšuje v souvislosti s infekcí; v tomto případě není leukocytóza ani nebezpečná, ani hodná dalšího zkoumání. Zejména u pacientů s chronickými zánětlivými onemocněními, jako jsou pacienti s Crohnova nemoc, chronický zánět střev, mají častěji zvýšené hladiny bílých krvinek v krvi. Leukocytóza však může být způsobena také správa of drogy. Je známo, že protizánětlivé látky, jako jsou glukokortikoidy může neúmyslně stimulovat tělo k produkci více bílých krvinek. Je však zjevně závažnější, a to je místo, kde se koneckonců stává povinným bližší vyšetření leukocytózy, je skutečnost, že nadměrná koncentrace bílých krvinek - stejně jako jakýkoli jiný typ krevních abnormalit - může být možným znakem leukémienebo rakovina krve.

Diagnóza a progrese

Na rozdíl od nemocí v užším smyslu postrádají leukocytóza své charakteristické příznaky. Je to pro pacienta nenápadné právě proto, že to nezpůsobuje bolest nebo jiné nepohodlí. Jediným způsobem, jak zjistit zvýšený počet bílých krvinek, je krevní test. Během tohoto rutinního vyšetření rodinným lékařem se zkoumá složení krve a její složení z nejdůležitějších složek, které zahrnují bílé krvinky. Pokud je detekována leukocytóza, záleží na různých faktorech, zda je třeba zahájit další vyšetření. Pokud je počet bílých krvinek mírně zvýšený, lékař to vezme jako příležitost provést další krevní test při příští návštěvě zjistit, zda mírná leukocytóza byla pouze dočasná a krevní obraz se vrátil do normálu. Totéž platí, pokud ošetřující lékař zjistil infekci a má tedy počáteční podezření na to, co mohlo způsobit leukocytózu. V případě již zmíněné hyperleukocytózy, tj. V případě extrémně zvýšené leukocytózy, jsou k nalezení příčiny leukocytózy nutné další přístupy.

Komplikace

Leukocytóza musí být vždy vyšetřena a ošetřena lékařem. Jedná se o závažné onemocnění, které v nejhorším případě může vést k smrti. Zpravidla však musí být léčeno i základní onemocnění odpovědné za leukocytózu. Další komplikace a příznaky tohoto onemocnění však velmi závisí na závažnosti onemocnění a jeho příčině. Z tohoto důvodu není obecná předpověď dalšího kurzu možná. V závažných případech trpí postižení leukémie a jsou ve svém každodenním životě extrémně omezeni. Pacienti tak mohou být také závislí na pomoci jiných lidí v jejich každodenním životě. Kvalitu života postižených také výrazně snižuje leukocytóza. V mnoha případech však léčba základního onemocnění není možná, takže lze omezit pouze příznaky. Pacienti jsou závislí na celoživotním terapie usnadnit jejich každodenní život. To může také vést ke zkrácení střední délky života postižené osoby. V případě vleklé nemoci může také dojít k následnému poškození.

Kdy by měl jít k lékaři?

S obecnými příznaky onemocnění, jako je horečka, ještě není povinné jít k lékaři. Pokud však příznaky přetrvávají déle než obvykle nebo se během léčby dokonce zesílí, je nutná lékařská pomoc. Pokud již existuje konkrétní podezření na leukocytózu, je třeba navštívit nejbližší lékařskou ordinaci. Těžké infekce a příznaky tuberkulóza naznačují pokročilé onemocnění, které by mělo být okamžitě léčeno. Pokud leukocytóza zůstane neléčená, je to možné vést ke komplikacím a ve vážných případech ke smrti pacienta. Z tohoto důvodu je třeba brát popsané varovné signály vážně, i když dosud neexistuje žádné konkrétní podezření na leukocytózu. Pro postižené je nejlepší okamžitě se poradit se svým rodinným lékařem, který může provést diagnózu a zahájit další léčbu opatření. V závislosti na nálezech a obrazu příznaků se lékař poradí s dalšími odborníky terapie. Typicky je leukocytóza léčena internisty, dermatology, kardiology a hematology. Pokud jsou zmíněny příznaky, musí být děti předány pediatrovi.

Léčba a terapie

Právě proto, že leukocytóza není choroba v pravém slova smyslu, (mírný) nárůst bílých krvinek koncentrace v krvi není indikací k léčbě. Rozhodujícím faktorem, v závislosti na závažnosti leukocytózy, je stanovení skutečné příčiny. Obvykle se jedná o infekce nebo vedlejší účinek způsobený správa protizánětlivé drogy nebo jednoduše stres. Ale přesto, v závislosti na délce a závažnosti leukocytózy, mohou být závažnější onemocnění, jako je leukémie musí být vyloučena jako možná příčina. S výjimkou léčby základního onemocnění neexistuje žádná léčba samotné leukocytózy.

Výhled a prognóza

Prognóza leukocytózy je založena na různých faktorech. Různé typy leukocytózy mají větší šanci na vyléčení než jiné. Akutní leukémie je v mnoha případech léčitelná. Pokud je onemocnění zjištěno včas, prognóza je dobrá. Obecně se vyhlídky na přežití v posledních letech výrazně zvýšily. Moderní terapie zvyšují šance na vyléčení a zmírňují příznaky. Výsledkem je, že i vážně nemocní pacienti si mohou zachovat určitou kvalitu života. V dnešní době lze dobu přežití prodloužit iu těžce nemocných lidí. Svou roli hraje také stádium onemocnění. Pokud se leukémie již vyvinula, vyhlídky na uzdravení jsou horší. Rozhodující je, jak dobře terapie funguje. Věk a obecně stav pacienta také hraje roli. U neléčené akutní leukémie je průměrná doba přežití tři měsíce. Při léčbě 95 ze 100 dětí a 70 ze 100 dospělých přežije po dobu pěti let. Prognóza je horší Akutní myeloidní leukémie, což je v polovině případů smrtelné. V případě relapsu je často zvolena agresivnější terapie. Náročné procedury mohou zhoršit celkovou délku života pacientů. Pacienti mohou aktivně podporovat terapii změnami životního stylu a také sledováním neobvyklých příznaků, které mohou naznačovat leukémii.

Prevence

Je možné zabránit leukocytóze, pokud je to vůbec možné, vyhýbáním se základní chorobě jako její příčině. Často to není možné, pokud například existuje nezdravé zánětlivé onemocnění chronické povahy nebo pokud postižená osoba musí užívat protizánětlivé léky. drogy dočasně kvůli nemoci jinde.

Následovat

V závislosti na stupni závažnosti leukocytózy závisí intenzita sledování. Dotčené osoby spoléhají na celoživotní léčbu této poruchy, aby zmírnily příznaky a zabránily dalším komplikacím. Včasná diagnostika a léčba má velmi pozitivní vliv na další průběh onemocnění. Pacienti by měli věnovat zvláštní pozornost zdravému životnímu stylu. To směřuje k vyváženému strava a pravidelné cvičení.

Co můžete udělat sami

Leukocytóza nemusí být nutně léčena. Pokud byla zjištěna zvýšená hladina bílých krvinek, nejdůležitějším opatřením je pravidelná kontrola krve. Tímto způsobem, pokud se leukocytóza zvyšuje, je možné rychle reagovat, například změnou léku nebo vhodnou svojí pomocí opatření. Někdy to stačí snížení stresu v každodenním životě a v práci. Změna v strava může také pomoci vrátit mírně zvýšené hodnoty na normální úroveň. Takže může sportovat nebo navštívit saunu, protože všechno opatření že snížení stresu přirozeně regulují podíl bílých a červených krvinek v krvi. Pokud leukocytóza přetrvává po delší dobu, je nutná návštěva lékaře. Je možné, že za příznaky stojí vážná příčina, která musí být stanovena v průběhu rozsáhlého vyšetření. Pokud je příčinou leukémie, musí být léčba zahájena okamžitě. Od té doby rakovina krve pokud jde o závažné onemocnění, měla by postižená osoba také vyhledat terapeutickou pomoc při doprovázení léčby. Je indikováno k podpoře terapie opatřeními doporučenými lékařem ke zlepšení šance na uzdravení.