Protahování

Strečink je jedním z nejkontroverznějších témat sportovní vědy. Dříve slíbené zázračné účinky a strečink program již nejsou aktuální a nedávné studie to ukazují protahovací cvičení může mít dokonce negativní dopady na sport. Mnoho trenérů, učitelů sportu, rekreačních, amatérských a soutěžních sportovců však přísahá strečink cvičení před, během a po sportovním výkonu.

Výhody

Protahování nebo dokonce protahování může přispět ke zdravému životnímu stylu. Může uvolnit stávající svalové napětí, protáhnout zkrácené svaly a zlepšit svalový tonus. Jako výsledek, svalová nerovnováha je možné se vyhnout, čímž se zabrání špatnému držení těla.

Protahování vede k aktivaci metabolismu a zvyšuje krev oběh ve svalech. Po tréninku se svaly mohou regenerovat lépe a rychleji. Zdravé svaly a vazy navíc minimalizují náchylnost ke zranění.

Zvyšuje se pohyblivost celého těla a zlepšuje se koordinační výkon. Strečink je součástí každého tréninku a soutěže jako příprava a / nebo sledování a nabízí mnoho výhod. Staticky protahovací cvičení člověk rozumí konvenčnímu protahování.

Sval je po určitou dobu (obvykle 15-30 s.) Natažen a tato poloha je udržována po uvedenou dobu. Statické protahování bezprostředně před sportem zvyšuje rozsah pohybu klouby a je proto zvláště důležitý pro ty sporty, kde je pro výkon rozhodující vysoký stupeň mobility (flexibility).

Jedná se například o gymnastiku, tanec a gymnastiku. Statický strečink se nedoporučuje pro sport s rychlou a silnou zátěží (sprint, silový trénink, atd.). Specifický zahřívací program a dynamický protahovací cvičení (viz níže) je třeba provést před tréninkem.

Statický strečink by proto neměl být považován za sílu, rychlost nebo vytrvalost trénink, ale jako izolovaný trénink (např. pondělí: síla, úterý: vytrvalost a středa: strečink). I když se strečink v nedávných studiích nepovažuje za efektivní, nemělo by se zapomínat, že strečink je kromě síly, rychlosti a vytrvalost. Kdo by se přesto chtěl věnovat protahovacím cvičením před a po sportu, pouze z psychologických důvodů to nedělá.